Secularisation in selected novels by Don DeLillo and George Orwell
Don DeLillo ve George Orwell'in seçilen romanlarında laikleşme
  1. Tez No: 660615
  2. Yazar: ABBAS CHNANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAYAD ENWIYA JAJO AL-JAMANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Laiklik konusu sosyal bilimler tarafından son zamanlarda kayda değer bir şekilde çalışılmış olmasına rağmen, modern edebiyat dahilinde nadiren incelenmiştir. Modern edebiyat yazarlarının alenen laik oldukları düşünülmektedir- din ile olan alaka ya mevcut değildir ya da kişisel boyuttadır. Modern yazarlar arasında sık rastlanılan dilbilimsel ve etnik-kültürel farklılıklara ek olarak farklı dini deneyimler göz ardı edilerek modern yazarlar laiklik ve laikleşme sürecine bir dizi güvenilir, belirtici nitelikte stratejiler aracılığıyla dahil olmaktadırlar. Bu çalışma ilk bölümde Libra (1988), ikinci olarak Mao II (1991) ve sonra Underworld (1997) olmak üzere Don DeLillo'nun 3 romanını ve ilaveten; Animal Farm (1945), 1984 (1949), A Clergyman's Daughter (1935) olmak üzere Orwell'ın 3 romanını ele almaktadır. İnceleme laiklik kavramı üzerinden yapılmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, araştırmalar laikliğin tarihi kökenini, terimin diğer boyutlarını ve Marksist teori ile olan ilişkilerini ortaya koymaktadır. İkinci bölüm, Don DeLillo'nun mevzubahis hikayelerinin analizine ayrılmıştır. Libra ele alınarak, Başkan Kennedy suikastının arkasındaki dini motivasyonlar irdelenecektir. Mao II ise, dini ve laik medya arasında süregelen savaş ışığında incelenecektir. Son olarak, Underworld, bireylerin ve toplulukların laiklik sonrası değişimlerine şahit olmuş post-seküler bir çalışma olarak mercek altına alınacaktır. Üçüncü kısımda ise çalışma Orwell'in hikayelerine odaklanmaktadır. Mevzubahis hikayelerin analizi aracılığıyla, bu çalışma, din ve laiklik arasındaki ilişkinin izini sürmektedir. En nihayet Orwell'ın yazılarında dine nadiren yer verse de bunu yaptığı zamanlarda laikliğe manipülatif bir araç olarak başvurduğu gerçeği gözler önüne serilecektir.
Özet (Çeviri)
Though it has been vigorously discussed in the social sciences recently, the subject of secularisation has seldom been inspected in modern literature. Modern literary writers are believed to be straightforwardly secular – the attention to religion is either entirely absent or personal. Modern writers engage secularisation and secularism following a reliable set of demonstrative strategies, in spite of their dissimilar experiences of religion as well as the ethno-cultural and linguistic alterations one finds among the modern literary writers. However, This study aims to analyse three of Don DeLillo's novels, namely: Libra (1988) which is the first one to be discussed in chapter two, and Mao II (1991) will be the second, besides the third which is Underworld (1997), and three of Orwell's novels: Animal Farm (1945), 1984 (1949), and A Clergyman's Daughter (1935) studied in the third chapter. The analysis will be based on the notion of secularisation. In the first chapter of the current study, the research explains the historical origins of secularisation, the dimensions of the term, and its relationship with the theory of Marxism. The second chapter will be devoted to discussing DeLillo's abovementioned novel. In the case of Libra, the study will seek the religious motivation behind the assassination of President Kennedy. Mao II will be discussed in light of the clash between religious and secular media. Finally, Underworld will be discussed as a postsecular work that witnesses the shift or turn of societies and individuals to something after secularism. In the third chapter, the study will focus on Orwell's novels. In discussing Orwell's abovementioned novels, the study will trace the relationship between religion and secularism. It will be shown that, although Orwell rarely employs religion in his writings, but when he does, he refers to it as a tool of manipulation.