Cam ve karbon elyaf takviyeli kompozit malzemelerin farklı istifleme şekillerine göre mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical properties of fiberglass and carbon fiber composite materials depending on fiber stacking sequence
  1. Tez No: 536206
  2. Yazar: OĞUZHAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İki veya daha fazla malzemenin çeşitli yöntemlerle bir araya getirilmesi ile oluşan yeni tür malzemeler kompozit malzeme olarak adlandırılmaktadır. Kompozit malzemeler, kendilerini oluşturan malzemelerden farklı özellikler sergilemektedir. Gelişen teknolojilerle birlikte, özellikle savunma sanayisinde, uzay ve havacılık sektöründe, inşaat mühendisliği alanında, otomotiv ve ulaşım sektöründe, sağlık sektöründe, vb. kompozitlerden sıklıkla yararlanılmaktadır. Bu tez kapsamında, sekiz tabakadan oluşan kompozit malzemeler, vakum infüzyon metodu ile üretilmiştir. Çalışmada, karbon elyaf ve cam elyaf, sekiz farklı şekilde istiflenerek, sekiz farklı kompozit numune ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen kompozit numuneler üzerinde çekme deneyi ve üç nokta eğilme deneyi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca deneysel veriler, sonlu elemanlar metodunu baz alan ANSYS programı ile nümerik olarak analiz edilmiş ve deneysel sonuçlar ile nümerik analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Deneysel sonuçlar ile analiz sonuçlarının önemli oranda örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Composite materials are new type of materials that consist of two or more materials combined with various methods. Composite materials exhibit different properties than the constituent materials. With advancing technologies, especially in defense industry, aerospace and aerospace industry, civil engineering, automotive and transportation sector, health sector, etc. composites are often used. In this thesis, composite materials consisting of eight layers were produced by vacuum infusion method. In the study, carbon fiber and glass fiber were stacked in eight different ways and eight different composite samples were exposed. Tensile tests and three point bending tests were performed on the composite samples. In addition, the experimental data were analyzed numerically with the ANSYS program based on the finite element method and the experimental results and numerical analysis results were compared. It was observed that the experimental results were significantly coincide with the analysis results.