Doğalgaz kombine çevrimi enerji santralinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları risk değerlendirmesi
Occupational health and safety risk assessment in a natural gas combined cucle power plant
- Tez No: 660659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ÇAĞLARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
için birbirleriyle yarış içerisindedir. Enerjiye duyulan ihtiyacın sürekli artması dünya devletlerinin ekonomilerinin yanı sıra stratejik politika ve eylem planlarına da yön vermektedir. Bu sebeple ülkemiz ekonomisi için de önem arz eden enerji, endüstrileşmenin temeli ve insan hayatının vazgeçilmez bir öğesidir. Tükenebilir enerji kaynaklarının, dışa bağımlılık riskiyle karşı karşıya kalmamak adına ülkeler tarafından güvenilir ve makul ölçüde üretilmesi ekonomik ve toplumsal açıdan önem arz etmektedir. Dünya'da endüstrileşme ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerle beraber sektörde çalışan bireylerin sağlık ve güvenlik konusunda çeşitli sorunlarla karşılaştığı görülmüştür. Bu durumlar işten elde edilen verimi düşürdüğü, işletmeyi tehlikeye soktuğu, çalışanın can güvenliğini riske attığını ortaya çıkarmıştır. Buna karşı dünya genelinde WHO ve ILO'nun belirlediği sağlık ve güvenlik politikaları iş sağlığı ve güvenliği açısından işletmelerce inisiyatif doğrultusunda uygulanmaktadır. Ülkemizde de güvenli çalışma ortamını oluşturmak için işletmelerin inisiyatifine bırakmadan devlet politikası olarak 01.01.2013 tarihinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkmıştır. Bu kanunla birlikte işletmeler sınıflara ayrılarak zorunluluk içerenler için yönetmelikler yürürlüğe girmiş ve kapsam alanlarına göre uygulamalar zorunlu kılınmıştır. Bu kanunla birlikte kurumsal kimlikte bir firma tarafından işletilen doğalgaz çevrim santralinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında zorunlu risk değerlendirmesi ve uygulamaları incelenmiştir. Birçok sanayi alanında elektrik ihtiyacının ekonomik ve kesintisiz olarak karşılanabilmesi için gazın bağlantısından elektriğin dağıtım sürecine kadar gerçekleştirilen iş ve işlemler gözlemlenmiştir. Risk değerlendirmesinin geniş bir ekip tarafından hazırlandığı görülmüştür. Bu çalışmadaki amaç, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili özel durumlar gerektiren enerji sektöründe bir rehber olma niteliği taşımak ve güvenli çalışma alanları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, government are in a race with each other to can access energy resources with their own means. The increase of permanent in the need for energy directs the economies of the world states as well as strategic action plans and policies . For this reason, energy, which was also important for our country's economy, is the basis of industrialization and an indispensable element of human life. In order not to face the risk of external dependency, the reliable and reasonable production of the consumable energy resources by the countries has economically and socially important. In the World;with the developments in industrialization and technology , it has been observed that individuals working in the sector face various health and safety problems. It has been revealed that these situations reduce the productivity of the work, endanger the business, risk the life safety of the employee. Against this, the health and safety policies has been determined by WHO and ILO have implemented by enterprises in line with the initiative in terms of occupational health and safety. In order to create a safe working environment in our country, the Occupational Health and Safety Law numbered 6331 was enacted on 01.01.2013 as a state policy without leaving the initiative of the enterprises. With this law, businesses were divided into classes and regulations came into force for those with obligations and applications were made obligatory according to their content. With this law, mandatory risks assessment and applications within the content of occupational health and safety in the natural gas cycle power plant operated by a company with institutional identity had been examined. In many industrial areas, the works and processes carried out from the connection of the gas to the deploy of the electricity have been observed in order to meet the electricity need economically and without deduction. It was observed that the risk evaluation was prepared by a large team. This study of the aim is to be a guide in the energy sector that requires special situations related to occupational health and safety and to create safe working areas.