Aromaterapide kullanılan bazı uçucu yağların ve kombinasyonlarının anti-quorum sensing etkilerinin araştırılması
Research on anti-quorum sensing effects of some essential oils and their combinations used in aromatherapy
  1. Tez No: 660660
  2. Yazar: MÜJGAN ÖZFENERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KOCA ÇALIŞKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BURCU BALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mikroorganizmalar değișen ortam koșullarına uyumu kolaylaștırmak için hücrelerarası iletișim sistemleri kullanan topluluklardır. Hücrelerarası iletișimi sağlayan bu haberleșme sistemi, oto-indüktörler olarak adlandırılan küçük, doğal üretilen sinyal molekülleri kullanımıyla nüfus yoğunluğuna göre ortaya çıktığı için Quorum (çoğunluk/yeter sayı) Sensing (algılama) (QS) olarak adlandırılmıştır. Mikroorganizmaların bu başarılı işbirliği ve antibiyotiklere karşı geliştirdikleri direnç nedeniyle bakterilerin patojenitesinin bertaraf edilmesine yönelik alternatif yaklaşımlar oldukça önem kazanmıştır. Çalışmamızın hedefi, Aromaterapide en çok kullanılan uçucu yağların ve aromaterapötik amaçla hazırlanan GX ve MX kodlu uçucu yağ kombinasyonlarının antimikrobiyal, anti-biyofilm, anti-QS etkilerini araştırmaktır. Seçilen on bir uçucu yağ ve iki uçucu yağ kombinasyonunun Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteriler ile QS için biyosensör suşlar olan Chromabacterium violaceum ve Pseudomonas aeruginosa PA01 üzerinde etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak tez çalışmamız seçilen uçucu yağların ve kombinasyonlarının değişen konsantrasyonlarda antimikrobiyal, anti-QS, anti-biyofilm etkilerinin olduğunu, böylece aromaterapinin bilimsel bir zemine oturduğunu göstermiş, insan sağlığını tehdit eden pek çok faktöre karşı yapılacak yeni çalışmalara ve yeni tedavi yaklaşımlarına ışık tutacağına dair fikir vermiştir.
Özet (Çeviri)
Microorganisms are communities that use intercellular communication systems to facilitate adaptation to changing environmental conditions. This communication system, which enables intercellular communication, is called Quorum Sensing (QS) because it arises according to population density using small, naturally produced signal molecules called auto-inductors. Due to this successful cooperation of microorganisms and the resistance they develop against antibiotics, alternative approaches towards the elimination of the pathogenicity of bacteria have gained importance. The aim of our study is to investigate the antimicrobial, anti-biofilm and anti-QS effects of the essential oils most commonly used in aromatherapy and the combinations with codes GX and MX prepared for aromatherapeutic purposes. The effects of eleven essential oils and two essential oils combinations on Gram-positive and Gram-negative bacteria and the biosensor strains for QS, Chromabacterium violaceum and Pseudomonas aeruginosa PA01 were compared with existing reference substances. As a result, our thesis study has shown that the selected essential oils and their combinations have antimicrobial, anti-QS, anti-biofilm effects in varying concentrations, so that aromatherapy is based on a scientific basis, and gave an idea that it will shed light on new studies and new treatment approaches against many factors that threaten human health.