İstanbulda sosyal ve ekonomik hayat: Kısmet-i Askeriye Mahkemesi 1388 numaralı Şeriye Sicili örneği (1835)
Social and economic life in Istanbul: Kısmet-i Askeriye Court example 1388 of Şer'iye Registry
  1. Tez No: 660658
  2. Yazar: VELİ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET KAMİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu tez, Hicri 1251 (M. 1835) yılında İstanbul'da sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın anlaşılmasına yönelik veriler oluşturulmasını amaçlamaktadır. Tezime konu olan defter İstanbul Müftülüğü Kısmet-i Askeriye Mahkemesi'nin 1388 numarayla kayıtlı şer'iye sicili olup; Rumeli Kazaskeri Muhammed Zeynü'l Abidin Efendi zamanında Hicri 1251 Saferi sonunda (M. 1835 yılı) İstanbul Kassamı ta'yin edilen Kütahyavîzâde Es Seyyid Mehmet Arif Efendi tarafından tutulmuştur. Sicilde 54 dava kaydı mevcuttur. Bunlardan 8 tanesi eski davalara zeyl mahiyetindedir. Tereke kayıtlarında bulunan varlıklar, giyim ve ev eşyalarından yola çıkarak, toplumun değişik sosyal tabakalarının gündelik yaşam ve hayat standartları hakkında tesbit ve değerlendirmeler yapılmıştır. Osmanlı Toplumu'nda miras bırakma ve taksim süreci incelenmiş, defter kayıtlarında tesbiti yapılan emtianın M. 1835 tarihindeki fiyatları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to create datas to understand the status of social, cultural and economic life in Hijri 1251 in Istanbul. The book which is the topic of my dissertation registered in the number of 1388 Kısmet-i Askeriye Court's registry is written by Kütahyavizade Es-Seyyid Mehmed Arif Efendi, who is inducted as a Kassam (inheritance inspector) of Istanbul by Kazasker of Rumelia Muhammed Zeynü'l Abidin Efendi in 1251 (Islamic caledar) the beginning of Saferi (Gregorian calender 1835). In registrations, there are 54 case registry. 8 of those are qua of old cases' supplements. Considering from inheritance registers which made detection of clothing and household goods, evaluations are done about society's different social layer's of daily life and life standards. In Ottoman society bequeathing and the process of shareout examined, the price of goods and commodities which were determined in the book registers were determined in 1835.