İş güvencesinde işyeri büyüklüğü
Workplace size in job security
  1. Tez No: 660670
  2. Yazar: MERVE VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İş güvencesi, işverenlerin fesih hakkının sınırlandırılması ve işçilerin çalışma hakkının korunmasıdır. İş güvencesi düzenlemelerinin gerçek anlamda amacına hizmet edebilmesi için, iş güvencesi kapsamının etkili bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. İş güvencesine dâhil olacak işyerlerinin işçi sayısı bakımından büyüklüğü, iş güvencesinin kapsamını doğrudan belirleyecektir. Bu doğrultuda, çalışmamız kapsamında, iş güvencesinde işyeri büyüklüğü gerek teorik gerekse uygulama boyutuyla değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, birçok Yargıtay kararından yararlanılarak, konu uygulama boyutuyla da ele alınmıştır. Bu bağlamda çalışmamızın birinci bölümünde, kavramsal çerçeve çizilerek, iş güvencesinin uluslararası dayanaklarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de iş güvencesinin yasalaşma sürecine yer verilmiş ve iş güvencesinin koşulları incelenmiştir. Son bölümde ise iş güvencesinde otuz işçi ölçütü ve bu ölçütün sosyal, ekonomik ve hukuki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Job security is the limitation of the employers' right to termination of employment contract and the protection of the workers'right to work. In order for job security arrangements to truly serve its purpose, the scope of job security needs to be determined effectively. The size of the workplaces to be included in job security. Accordingly wihhin the scope of our study, workplace size in job security has been evaluated both theoretically and practically. In our study, the issue has been tried to be dealt with in terms of application bu making use of many decisions of the Court of Cassation. In the first part of our study, we will form a conceptual framework around international precedence to job security. In the second part the evolution of job security legislation in Turkey and the condititons of job security throughout are analysed. In the last part thirty worker condition are evaluated in regards to their social, economic and legal outcomes.