Ship building and repair quality standart for new construction, existing ship
Yeni inşa ve gemi bakım onarımında ISO 9000 uyarlanması
- Tez No: 75600
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET R. BAYÜLKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET YENİ İNŞAA VE GEMİ BAKIM ONARIMINDA İSO 9000 UYARLAMASI Globalleşen dünyamızda her alanda olduğu gibi gemi inşaa ve bakım onarım sektöründede rekabet vardır ve her geçen gün artmaktadır. Bu rekabet yurt içinde olduğu gibi yurt dışındaki sektörler arasında da sürmektedir. Bununla beraber içinde bulunduğumuz yüzyılın sonlarına doğru dünyada her konuda büyük değişimler yaşanmaktadır ve işletmeleri etkileyen değişimlerden en önemlisi ise kalite konusundaki gelişmeler olmuştur. Kendilerini yarınlara taşımak isteyen firmalar müşteri ihtiyaçlarını tam karşılamak için, teknolojiyi yakalayabilmek ve aynı zamanda kalitelerini, kaliteye bakış açılarını değiştirmek zorunda kalmışlardır. Dünyamız üzerindeki hemen hemen bütün ülkelerin ve sektörlerin kabul ettiği standartlar uygulanmaya başlanmıştır ( İSO ). 1924 Yılında bir matematikçi olan Walter Shewhart, seri üretim ortamlında kalitenin ekonomik olarak kontrolü için bir yöntem olan İstatiksel Kalite Kontrol (İKK) kavramını gündeme getirdi. U. Dünya savaşı kalite teknolojisinin gelişimde büyük rol oynamaktadır. Üretim kalitesinin gelişmesi, iyüeştirümesi gerekliliği kalite kontrolü konusundaki çalışmaların artmasına ve bilginin daha çok paylaşılmasına yol açtı. 1946 yılında Amerika Kalite Kontrol Derneği ( American Society for Quality Control ) oluşturuldu ve başkanlığına George Edwards seçildi. Ancak II. Dünya Savaşının bitişi ile kalite kontrolüne olan ilgide yitirlmeye başlandı. Kuruluşların bir çoğu, kalite kontrolü yalnızca savaş sırasında gerekli olarak algıladıkları için, bu konuda yapılacak çalışmalrı gereksiz buluyorlardı. Savaş sonrası, Japon Bilim adamları ve Mühendisleri Birliği ( Japanese Union of Scientist and Engineers ) tarafindanGeoege Edwards ve Walter Shewhart İle beraber çalışmış olan W. Edward Deming'i konferans vermek üzere Japonyaya davet ettiler. Burada amaç savaştan sonra Japonyayı yeniden imar etmek, dış pazarlara girmek ve en önemlisi düşük kaliteli ürünlerin iyileştirilebilmesi için yöntemler geliştirebilmek idi. Böyle başlayan Japonyanın gelişme süreci, yeni teknikler kullanarak hem teknoljilerini geliştirmiş, dolayısı ile ürünlerindeki kalite artmış ve verimlilikle beraber rekabet güçleride sürekli olarak iyileşmiştir. Bir takım firmalar, konularında en büyük yaran saqglayanlar, Deming ödülü diye adlandırılan ödülü almaya hak kazanmışlardır. Bu ödülü kazananlar arasında, Nissan, Toyota, Hitachi yer almaktadır. XVİSO herhangi bir devlet kurlusuna bağlı olmayan 1947 de Cenovada kurulan bir organizasyondur. Hızla bütün dünyaya yayılmaktadır. Bu standartlar sayesinde farklı dil, adetlere sahip olan ülkeler arasındaki her türlü alış-veriş ve beraber iş yapabilme olanağı sağlamaktadır Çünkü istenilen kalite, dayanıklılık, servis teknoloji her yerde aynıdır. Bununla beraber daha sağlıklı, emniyetli, doğaya ve çevreye dost bir ortam sağlamaktadır. Bu standartlar, - Gıda sektörü, - Uluslar arası ölçüm sistemi, - Semboller, - Kağıt ebadlan, - Her türlü halatın mukavemetleri, - Vida başı, vida dişi, somun ve cıvatalar, - Gemilerde yapılan kaynak işleri ve türleri, - Gemilerde kullanılan kaynak ebadlen ve kalitelerini ve daha bir çok sektör, malzeme ve hizmeti kapsamaktadır. tSO 8402 Kalite sözlüğünde (1986) kalite güvencesi ''ürün yada hizmetin kalite için belrlenmiş gereklilikleri karşılamasında yeterli güveni sağlayacak planlı ve sistematik çalışmaların toplamı" olarak tanımlanmıştır. Aşağıda yapılan açıklamair tanıma açıklık getirmek amacı ile yapılmaıştır; Belirlenmiş gereklilikler kullanıcının gereksinimlerini bütünü ile yansıtmadıkça, kalite güvencesi sağlanmamış olacaktır. Kalite güvencesinde ilk adım, müşterinin gerekliliklerini tam ve doğru olarak anlaşılmasıdır, Etkinliğin sağlanması için kalite güvencesi üretim, montaj ve muayene işlemlerinin denetimleri ve doğrulamaları çalışmalımda olduğu gibi, amaçlanan uygulamalar için spesifikasyon yada tasarım uygunluğunu etkileyen unsurların sürekli olarak değerlendirilmesini gerektirir, Güven sağlama çalışmaln kayıtlarla desteklenmelidir, Bir organizasyonda kalite güvencesi sistemi bir yönetim aracı olarak işler görür. Sözleşmeli durumlarda ise bu sistem müşteriye güven sağlar, Kalite güvencesi, yönetimin devredemiyeceği fonksiyonlarından birisidir. Yönetim, tüm fonksiyondan bütünleştirme operasyonlarını kendisi yürütmelidir. Kalite yalnızca imalt sürecinde oluşturulacak birşey değildir. Kalite güvencesi, istenilen sonuca ulaşmak için işletmede toplam bütünleşme gerektiren bir felsefedir. xviBit arada İSO 9000 standartlar serisi, tez konumuz bu standartların birkıstmnı kapsamaktadır, hakkında biraz bilgi verelim; ISO 9000, işletmenin koşullarına uygun bir Kalite Güvence Sistemi geliştirlmesinde veya başka bir organizasyonun kalite güvence sisteminin değerlendirilmesinde esas alınabilecek bir modeldir. Model uygulandığında işletmeye işlem maliyetlerinin azaltılmast, yönetim kontrolünün ve organizasyonun toplam iş etkinliğinin iyileştirilmesi, daha iyi ürün tasarımı yapılması, hurda/yeniden işleme ve müşteri memnuniyetinde artma, verimlilikte iyileşme, işçi - işveren ilişkilerinde üretimdeki dar boğazların kaldırılması ve iş ortamındaki stresin azaltılması sonucu iyileşmeler yapılması, şirketin kalite kültürünün iyileşmesi ile çalışanlarda daha çok iş tatmini ve kalite bilincinin yaratılması, müşterilere karşı işletmenin güveninin artması ve dış satımda başarılı olan şirket imaj ve itibarının iyileştirilmesi fırsatını verir. ISO 9000'in belgelendirmeye esas 3 ( üç ) ana bölümde kısaca şöyle açıklayabiliriz: ISO 9001, Bir işletmenin tasarım ve geliştirme, imalat veya tesis kurma ile ilgili gerekliliklerini tanımlar. İşletmenin büyüklüğüne değil fonksiyonuna bağlıdır. Örneğin ürün tasannu yapan ve satış sonrası hizmet veren beyaz eşya yada otomobil v.b üretim yapan işletmeler. ISO 9002, özellikle daha önceden meydana getirilmiş, onaylanmış tasarımlar doğrultusunda imalat yapan işletmeler için uygundur. Ürün geliştirme fonksiyonu olmayan herhangi bir imalatçı yada nakliye, ambalajlama, dağıtım ve taşıma gibi işler yapan hizmet firmaları kalite sistemlerini eğer belgelendirmek isterlerse ISO 9002'ye göre bu işlemleri gerçekleştirebilirler. ISO 9003, Süreçlerin çok basit olduğu ve ürün kalitesinin nihai ürün üzerinde yapılan muayene ve testlerle belirlendiği işlemler için uygulanabilir. Bir firma, bitmiş yan mamulleri temin ederek bunlan müşterinin tasannu doğrultusunda birleştirip yeni bir ürün elde edip piyasaya sürüyorsa kalite sistemlerini ISO 9003 'e göre belgelendirmelidir. Büyük çoğunluğu büyük firmalara, ana firmalara, fason imalat yapan diğer küçük ve orta büyüklükteki firmalar için bu standartlar kaçınılmaz olmuştur. Ana firmlar kendilerine parça, yan mamul sğlayan diğer firmalardan belli bir kaliteyi tutturmalarını istedikleri gibi tam zamanında üretim sistemine geçmelerini istemektedirler. Bu da tedarikçi firmaların teknolojiyi yalandan izlemeleri gereğini doğurmuştur. Tam zamanında üretim sistemini ilgilendiren tedarikçi firroalan ilgilendirenen önemli konu, ana firmanın vermiş olduğu zamanlama ve kalite özelliklerine uygun üretimi en düşük maliyette gerçekleştirmektir. Ana firmada da hedef, giriş kalite kontrolü yapmadan tedarikçinin temin ettiği parçalan direk olarak montaja almaktır. Bu nedenle tedarikçi firmalar üretimi kusursuz yapmalıdırlar. Bunlann gerçekleşebilmesi içinde tedarikçi firmalann etkili bir kalite güvence sistemine sahip olmalan gerekmektedir. xvüTezin konusu olan, bu standartların gemi inşaa, bakım ve onarım sektörüne, kısaca tersaneler, uyarlanmasıda yapılabilir. Yukarıda da belirtildiği üzere, yeni inşaa edilmekte olan ve/veya bakım onarımı yapılacak gemilerde kullanılacak saçların ebadlan ve kaliteleri belirlenmişti. Bununlada kalmayıp verilecek olan hizmetinde kalitesinin yüksek düzeyde, tam olabilmasi içinde bir takım sınırlamalar, standartlar getirilmiştir. Fakat bu daha çok servis amaçlı sistemler için geçerlidir. Örneğin, gemilerde ana ve yardımcı makinanın bakım onarımı veya seviş işlerini yapan kuruluşlar. Tersanelerde bu standartların uygulanması yapılacak işe ve gemi türüne göre bazı farklılıklar içerir. Genelde aşağıdaki listede bir kısmı mevcuttur, - kullanılacak olan kaynak tipi ( (fifc, düz, tepe, armuz v.b.), - elektrodunun çeşitleri ve kalitesi - kullanma şartlan ve yerleri, - kaynak makinesi tipleri, - kaynak yapılacak olan yerin kaynak yapılabilir hale getitirilmesi, - kullanılacak olan sacın yerine göre kalitesi ve ebadlan, - Kaynağı yapacak olan personelin yeterliliği, Yeni inşaada bu yukandaki listeye ek olarak kontrol listeleri hazırlanır. Bu kontroller, her gün yapıldığı gibi raporlar tutularak gemi sahibine ve klass kuruluş denetleyicisine teslim edilir. Bununla beraber bir takım testler yapılarak yine raporlar tutulur. Bütün bu yapılan işler klass kuruluşu diye adlandınlan yetkili makamların öngördüğü çerçeve ve kurallar içersinde devam eder. Bu tezde; Bölüm 1 İSO'ya giriş, kısaca ISO nedir ?, nasıl başlamıştır ?, kısa bir tarihçesi, niçin böyle bir standartlaşmaya gidilmiştir ve neleri kapsadığı hakkında bilgiler vermektedir, Bölüm 2 Yeni inşa gemiler için kalite standartlan, admdanda anlaşılacağı gibi bu bölümde yeni inşa edilecek olan bir gemiye nasıl uygulanacağı, kullanılacak malzemenin kalitesi hakkında, çalışan personelin yeterlilikleri, nasıl bir statüye sahip olamlan gerektiği, yapılacak olan işlemler tablolar halinde detaylı olarak anlatılmaktadır. Bölüm 3 Bakım ve onanmı yapılacak olan gemilerde kalite standartlan, bu bölüm de tipik gemi bakım onanmı saç işçMerinde uyulması gereken unsurlar, kullanılacak xviiiTezin konusu olan, bu standartların gemi inşaa, bakım ve onarım sektörüne, kısaca tersaneler, uyarlanmasıda yapılabilir. Yukarıda da belirtildiği üzere, yeni inşaa edilmekte olan ve/veya bakım onanım yapılacak gemilerde kullanılacak saçların ebadlan ve kaliteleri belirlenmiştir. Bununlada kalmayıp verilecek olan hizmetinde kalitesinin yüksek düzeyde, tam olabilmasi içinde bir takım sınırlamalar, standartlar getirilmiştir. Fakat bu daha çok servis amaçlı sistemler için geçerlidir. Örneğin, gemilerde ana ve yardımcı makinamn bakım onarımı veya seviş işlerini yapan kuruluşlar. Tersanelerde bu standartların uygulanması yapılacak işe ve gemi türüne göre bazı farklılıklar içerir. Genelde aşağıdaki listede bir kısmı mevcuttur, - kullanılacak olan kaynak tipi ( dik, düz, tepe, armuz v.b.), - elektrodunun çeşitleri ve kalitesi, - kullanma şartlan ve yerleri, - kaynak makinesi tipleri, - kaynak yapılacak olan yerin kaynak yapılabilir hale getitirilmesi, - kullanılacak olan sacın yerine göre kalitesi ve ebadlan, - Kaynağı yapacak olan personelin yeterliliği, Yeni inşaada bu yukandaki listeye ek olarak kontrol listeleri hazırlanır. Bu kontroller her gün yapıldığı gibi raporlar tutularak gemi sahibine ve klass kuruluş denetleyicisine teslim edilir. Bununla beraber bir takım testler yapılarak yine raporlar tutulur. Bütün bu yapılan işler klass kuruluşu diye adlandınlan yetkili makamların öngördüğü çerçeve ve kurallar içersinde devam eder. Bu tezde; Bölüm 1 İSO'ya giriş, kısaca ISO nedir ?, nasıl başlamıştır ?, kısa bir tarihçesi, niçin böyle bir standartlaşmaya gidilmiştir ve neleri kapsadığı hakkında bilgiler vermektedir, Bölüm 2 Yeni inşa gemiler için kalite standartlan, admdanda anlaşılacağı gibi bu bölümde yeni inşa edilecek olan bir gemiye nasıl uygulanacağı, kullanılacak malzemenin kalitesi hakkında, çalışan personelin yeterlilikleri, nasıl bir statüye sahip olamlan gerektiği, yapılacak olan işlemler tablolar halinde detaylı olarak anlatılmaktadır. Bölüm 3 Bakım ve onanmı yapılacak olan gemilerde kalite standartlan, bu bölüm de tipik gemi bakım onanmı saç işçiliklerinde uyulması gereken unsurlar, kullanılacak xviiimalzemenin standartaları, yapılacak olan kaynak eiektrodu çeşidi, kaynak yapılacak olan yerin tedariki ve malzemenin yerine alıştınlması, kaynak sırası (gerilmeleri ve deformasyonu önlemek için), çatlak ve erozyona uğramış yerlerin nasıl dolgu kaynağı yapılacağı anlatılmaktadır. Bölüm 4 Yeni inşada uygulanan işlemler, bu bölümde malzemelrin kesilmesi, şekil verilmesi, parçaların birbirine montesi, boru devreleri için boruların hazırlanması, çeşitleri, boruların biribirine montajı (flençli / kaynaklı), flençli bağlantıda contaların çeşitleri ve yapılan işlemlerin şızdırmazlığının test çeşitleri, köprü üstünün donatımı (elektrik, havalandırma v.b), makina, teçhizatının yerleştirilmesi, dümen, yeke montajı ve son iş olarakta gemi yüzeyinin boyaya hazırlanması, boyanın secimi ve boyarım tatbiki detaylı olarak bu bölümde anlatılmaktadır. Bölüm 5 Kontroller ve testler, bu bölümde de yukarıda diğer bölümlerde anlatılan, değinilen bütün işlerim nasıl kontrol ve test edileceği, çek listeleri verilmektedir. Son bölümü olan bölüm 6'da ise örnek bir firmaya uyarlanan kalite güvence manueli tarif edilmektedir. Dahada önce belirtildiği üzere bütün bunlardan amaçlanan, iyi kaliteyi tutturmak, bununla beraber piyasadaki rekabetten kopmamaktır. Uzun ve zorlu yolların sonundaki ödüller her zaman büyüktür. xıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Shtp building Quality Standard was drawn up in order to set ship's quality control modality for all ships built in Turkish Ship Building Industries. When applying ship's quality control in each stage of construction, can be found the defects and diminished their effects that direct to a final quality accordance with documented requirements. We hope this STANDARD application will, improve our products quality, productivity increasing and production activities economic efficiency. This thesis consist of six chapters: Chapter 1 Introduction to ISO : In this chapter get the idea of what the ISO is; history of ISO, why we needed as well as what does it cover. Chapter 2 Ship building and repair quality standard for new construction : How the standards can be applied to new ship building and requirements of this standard Chapter 3 Ship building and repair quality standard for existing ship : The way standards can be applied in repair of vessel Chapter 4 Major process of ship building : In this chapter major processes are informed. Chapter 5 Inspection and test items : Does are the check lists for new building as well as the existing ships. Chapter 6 Quality Assurance manual for an example company (A.D.İ.K.) In the event of conflict, however the requirements of the contract, building specification, approved drawings of agreed letters/memoranda shall prevail over this Turkish Shipyards. xi