Türk kültürü'nde korkuluk imgesi ve Neşet Günal resimlerine yansıması
The image of the scarer in Turkish culture and its reflection on Neşet Günal pictures
  1. Tez No: 660674
  2. Yazar: HAKKI DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanatçılar eserlerini oluştururken genellikle çocukluklarından beri kendi yaşantısında etkili olmuş olay ve imgelerden esinlenirler. İnsanın doğası gereği yaşantının her aşamasındaki etki eden eylem ve imgeler bilinçaltına yerleşir. Sanatçı bazen hayallerinden, çevre ve gelenekten ya da geçmiş yaşanmışlıklardan yola çıkarak eserler üretir. Esin kaynağı ne olursa olsun sanatçının özümseyerek benimsediği ve eserlerine aktardığı imgeler, genellikle sanatçının eserlerindeki karakteri oluşturur ve yön verir. Türk Resim Sanatındaki önemli simalardan Neşet Günal da korkuluk resimlerinde; küçüklüğünden beri yaşadığı ve içinde olduğu kırsal yaşamdaki evleri, bağları, bahçeleri ve ekinleri, kuşlardan ve hayvanlardan korumak ve onları korkutmak için yapılmış 'korkuluk' (kukla insan) imgelerini eserlerine yansıtmıştır. Korkuluk, insanoğlunun bilinen ve aktarılan tarihinden itibaren değişik şekillerde, değişik yer ve kültürlerde vardır. Türk kültüründe de gerek İslam öncesi gerekse İslam sonrası dönemlerde hem eski Şaman inancının etkisi hem de ürünlerini, hayvanlarını ve mallarını korumak amacıyla sıkça 'korkuluk' kullanılmıştır ve halen de kırsal yörelerde, biraz değişik ve modernize edilmiş olarak kullanılmaktadır. Anadolu topraklarında genel amacı korumak olan korkuluklar aynı zamanda o bölgenin yaşam biçimi, geleneği, göreneği, inancı gibi maddi ve manevi kültür unsurlarını da yansıtmaktadır. Sanatçı tüm 'Korkuluk' resimlerinde öncelikle yaşadığı yakın çevredeki yaşam biçimi olmak üzere toprağa bağlı insanların emeklerini ve emekleriyle oluşan ürünlerini ve hayvanlarını korumak için verdiği uğraşı tüm çıplaklığı ile yansıtmıştır. Neşet Günal'ın korkuluk resimlerinde Anadolu insanının çilekeşliğini, yoksulluğunu, korkularını ve çaresizliğini, tüm objelerde ve figürlerin gerek giysilerinde, gerek el ve ayaklarında, gerekse bakışlarında ve duruşlarında resmen yaşarsınız. Bu nedenle Neşet Günal'ın eserleri, yapıldığı dönem itibariyle, Anadolu insanını ve yaşanmışlıklarını bize aktaran birer tarihi belge niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
While creating their works, artists are often inspired by events and images that have influenced their lives since childhood. Due to the nature of human beings, actions and images that affect every stage of life settle into the subconscious. The artist sometimes produces works based on his dreams, environment and tradition, or past experiences. Regardless of the source of inspiration, the images that the artist assimilated and transfers to his works, generally constitute and direct the character in the artist's works. Neşet Günal, one of the important figures in Turkish Painting Art, also in her scarecrow paintings; He reflected the 'scarecrow' (puppet person) images made to protect the houses, vineyards, gardens and crops of the rural life he lived and lived in since his childhood, from birds and animals and to frighten them. Scarecrow has existed in different ways, in different places and cultures since the history of mankind. In Turkish culture, both pre-Islamic and post-Islamic periods,“scarecrow”was frequently used to protect both the influence of the old Shaman belief and its products, animals and goods, and it is still used in rural areas, in a slightly different and modernized way. The balustrades, whose general purpose is to protect the Anatolian lands, also reflect the material and spiritual cultural elements such as the lifestyle, tradition, tradition and belief of that region. In all of his“Scarecrow”paintings, the artist reflected his efforts to protect the products and animals, which were formed by the labor and labor of the people connected to the soil, primarily the life style in the immediate environment where he lived. In Neşet Günal's scarecrow paintings, you literally experience the suffering, poverty, fears and despair of the Anatolian people in all objects and figures in their clothes, hands and feet, as well as in their gaze and posture. For this reason, Neşet Günal's works are historical documents that convey to us the Anatolian people and their experiences as of the period in which it was made.