Ön çapraz bağ yaralanmasına eşlik eden menüsküs yırtıklarının gelişimde diz anatomisi rol oynar mı ? Manyetik rezonans görüntüleme çalışması
Does knee anatomy play a role in the development of menuscular tears accompanying anterior cruciate ligament injury? : Magnetic resonance imaging study
  1. Tez No: 660673
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. EVREN AKPINAR, DOÇ. ENGİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamız da ön çapraz bağ yaralanması olan hastalarda menüsküs yırtığı gelişimini yatkınlık sağlayacak anatomik parametrelerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için literatürde gösterilen MRG ölçüm parametreleri kullanılmıştır. Ayrıca anlamlı bulunan parametrelerde, artmış menüsküs yırtığı insidansı ile ilişkili olan eşik değerleri tespit etmeye çalıştık. Hastalar ve Yöntem: 2012 – 2018 yılları arasında ön çapraz bağ yaralanması tanısı alan ve ameliyat edilen hastalar geçmişe dönük şekilde tarandılar. Hastalar yaş, cinsiyet ve ameliyat oldukları taraf verileri kaydedildi. Toplam 1294 hastadan; Hastalardan çoklu bağ yaralanması olanlar, eş zamanlı olmayan yaralanmalar, kronik yaralanması olanlar, geçirilmiş diz ameliyatı olanlar, konjenital veya kazanılmış diz deformitesi olanlar, diz çevresi kırık öyküsü, dizde tümör veya enfeksiyon varlığı, dosyasında eksikleri olan ve ulaşılamayan hastalar ile ameliyat notlarındaki tanısı farklı olan hastalar dışlandı. Çalışmaya toplamda 266 hasta ile devam edildi. Ön çapraz bağ yaralanmasına eşlik eden menüsküs yaralanması olan 133 hasta çalışma grubumuzu oluştururken, izole ön çapraz bağ yaralanması olan 133 hasta ise kontrol grubunu oluşturdu. Hastaların travma sonrası çekilen MRG' lerinde aksiyel, sagittal ve koronal kesitlerde literatürde belirtilmiş parametreler ölçüldü. Sagittal kesitte; Insall-Salvati İndeks (ISI), Tibia Medial Eğim (TME), Tibia Lateral Eğim (TLE), Lateral Femoral Kondil Oranı (LFKO), Lateral Femoral Kondil Fleksiyon Açısı (LFKFA), Aksiyel kesitte; Tuberositas Tibia Trohlear Oluk Mesafesi (TT-TOM), Femorotibial Rotasyon Açısı (FTRA), Koronal kesitte; Koronal Tibial Eğim (KTE), Tibial Eminensia Genişliği (TEG), Tibial Eminensia Genişlik İndeksi (TEGİ), Q Açısı (QA) ölçümleri yapıldı. Menüsküs yaralanması bulundukları tarafa göre ve ayrıca menüsküs yırtık bölgesine göre ameliyat notlarından bakılarak kaydedildi. Her iki grup verileri istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş dağılımları benzerdi(p=0,370). Gruplara göre ameliyat edilen taraf oranları farklılık göstermektedir (p=0,013).
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to evaluate the anatomical parameters that will predispose the development of meniscus rupture in patients with anterior cruciate ligament injury. For this, MRI measurement parameters shown in the literature are used. In addition, we tried to determine the threshold values associated with the increased incidence of meniscus rupture in the parameters that were found significant. Patient And Method: Patients diagnosed with anterior cruciate ligament injury and operated between 2012 and 2018 were screened retrospectively. Patients' age, gender, and the side data to which they operated were recorded. From a total of 1294 patients; Patients with multiple ligament injuries, asynchronous injuries, chronic injuries, those with previous knee surgery, those with congenital or acquired knee deformity, history of knee fractures, tumor or infection in the knee, patients with deficiencies in the file and the diagnosis in the surgical notes. patients were excluded. The study was continued with a total of 266 patients. While 133 patients with meniscus injury accompanying anterior cruciate ligament injury constituted our study group, 133 patients with isolated anterior cruciate ligament injury constituted the control group. The parameters specified in the literature in axial, sagittal and coronal sections were measured in the MRIs taken after trauma of the patients. In the sagittal section; Insall-Salvati Index (ISI), Tibia Medial Slope (TME), Tibia Lateral Slope (TLE), Lateral Femoral Condil Rate (LFKO), Lateral Femoral Condyle Flexion Angle (LFKFA), Axial section; Tuberositas Tibia Trohlear Groove Distance (TT-TGM), Femorotibial Rotation Angle (FTRA), Coronal section; Coronal Tibial Slope (KTE), Tibial Eminensia Width (TEG), Tibial Eminensia Width Index (TEGO), Q Angle (QA) measurements were performed. The meniscus injury was recorded by looking at the surgery notes according to the side they were on and also according to the meniscus rupture region. Data of both groups were evaluated statistically. Results: Age distributions were similar between the patient and control groups (p = 0.370). The rates of operated sides differ according to the groups (p = 0.013).