Mobilyaların ambalajlanması ve ambalaj test teknikleri üzerine araştırmalar
Researches on the packaging of furniture and testing of the packages
- Tez No: 66069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bilindiği gibi ahşap mobilya yapımı bütün ileri ülkelerde ve bilhassa dış satıma yoğun yönelme olduğu şu günlerde ülkemizde büyük bir ihtiyaca cevap veren, küçümsenmeyecek üretim kollarından biridir. Ayrıca, bunların tüketiciye sağlam ulaştırılması da son derece önemli bir husustur. Bunu da doğru ve güvenli ambalajlama sağlar. Ülkemizdeki mobilya fabrikalarında iyi örgütlenmiş kalite kontrol faaliyetleri yoktur. Bütün teknik şartları karşılayacak olan kalite ancak, mobilya endüstrisinde kalite yönetiminin ve mobilya ve ambalaj test tekniklerinin beraberce uygulanması ile gerçekleşecektir. Bu çalışmanın amacı, mobilya ambalaj tekniklerini tanıtarak, bu alanda çalışan kişi ve kuruluşların yararlanmalarına sunmaktır. Bu çalışmada, araştırma materyali olarak ahşap ve ahşap ürünlerinden yapılmış mobilyalara uygulanan ambalaj malzemeleri alınmıştır. Ülkemizde üretilen mobilyalarda kullanılan ambalaj malzemelerine uygulanan performans testleri TSE ve dış yayınlardan belirlenmiştir. Bölümde geliştirdiğimiz test aletleri ile kendi imalatımız olan mobilyalara ambalaj malzemeleri uygulayarak, TSE'ce önerilen performans testleri uygulanmış, sonuçlar değerlendirilerek, oluşan hasarlar için çözüm yollan önerilmiştir. Ayrıca; ülkemiz mobilya endüstrisinde mevcut ambalajlamanın nasıl yapıldığının ortaya konulması ve bu çalışmaya bir veri teşkil etmesi amacıyla, önceden seçilmiş büyük çaplı mobilya fabrikalarına bizzat gidilerek, bir anket çalışması yapılmış ve elde edilen bulgular çalışma içerisinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the demand for wooden furniture is very high in developed countries and especially in our country where exports are gaining increasing siqnificance, furniture making has now become quite and important manufacturing industry. Besides, the conveying of this furniture to the customers is an other important concept. Only succesfull and safe packaging will perform this process completely. Well organized quality control activities do not exist in furniture plants in Turkey. The quality which will be instrumental in meeting all technical conditions may be attained only through the implementation of quality management, furniture and packaging test tecnique in furniture Industry together. The aim of this study is to introduce furniture packaging test tecniques and let the people and instutions in this field benefit for them. Packaging materials for wooden furniture has been taken as material In this study. Packaging tests applied to materials that used in furniture in our country has been determined by the publication of TSE and foreing publications. Test equipments produced in our workshop. By using the test equipments, we created a lots of different performans test for packaging natural for furniture by using the TSE rules. These test results have been evaluated and feasible solutions proposed to releive the damages coused by the tests. Besides, in order to putforward the used methods of packaging in the Turkish Furniture Industry, and to achieve data for the study. A survey was performed in the previously chosen grand furniture factories and the outputs handled were given in the study.