Panel mobilyaların çevresel sürdürülebilirliğine ilişkin ürün yaşam döngüsü değerlendirmesi
An investigation into life cycle assesment for panel furniture in reference to environmental sustainability
  1. Tez No: 1009506
  2. Yazar: GÜLŞEN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de panel mobilya sektörüne ait çevresel sürdürülebilirlik düzeyini; üretim eğilimleri, sosyoekonomik göstergeler ve yaşam döngüsü temelli karbon ayak izi analizleri çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, 1995–2023 dönemine ait ahşap esaslı panel üretim verileri kullanılarak ARIMA modeli ile 2030 yılına kadar üretim projeksiyonları oluşturulmuştur. Üretim miktarları ile nüfus, kişi başına GSYİH, işletme sayısı ve orman varlığı arasındaki ilişkiler korelasyon analizleriyle incelenmiştir. 2030 yılına kadar ahşap esaslı levhalardan kaynaklı küresel ısınma potansiyeli tahmin edilmiş ve örnek bir ürün olan komodin için ISO 14040–14044 standartlarına uygun Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Bulgular, ahşap esaslı panellerin üretim eğilimlerinin artış yönünde olduğunu, nüfus ve orman alanı ile güçlü ve pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. MDFLAM ve YongaLAM levhaların beşikten mezara yaşam döngüsü değerlendirmesinde A1–A3 modülünün biyojenik karbon depolama etkisi nedeniyle negatif GWP değerlerine sahip olduğu, buna karşın üretim aşamasındaki enerji tüketimi (A5) ile kullanım ömrü sonu sürecinin (C4) toplam iklim etkisini arttırdığı söylenebilir. Ayrıca komodine ait ürün yaşam döngüsü incelendiğinde üretimden kaynaklı sarf edilen enerji miktarının GWP miktarını arttırdığı değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, ahşap esaslı panellerin toplamda negatif GWP değerlerine sahip olduğu ve panel levha üretimindeki artışın gelecekte fosil kaynaklı GWP değerlerinden dolayı çevresel yükleri artırma potansiyeli taşıdığı söylenebilir. Sürdürülebilir üretim için temiz enerji, enerji verimliliği, malzeme optimizasyonu ve atık yönetimi gibi uygulamaların önemli olduğu düşünülmektedir. Bu tez ayrıca Türkiye panel mobilya sektörünün Avrupa Yeşil Mutabakatının 2030 karbon azaltım hedefleri doğrultusunda değerlendirilmesine yönelik veri temelli bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the level of environmental sustainability of the panel furniture sector in Türkiye within the framework of production trends, socio-economic indicators, and life cycle-based carbon footprint analyses. Accordingly, production projections up to 2030 were developed using ARIMA models based on wood-based panel production data from 1995-2023. The relationships between production volumes and population, GDP per capita, number of businesses, and forest area were examined through correlation analyses. The global warming potential (GWP) from wood-based panels was estimated up to 2030, and a Life Cycle Assessment (LCA) was conducted for a sample product, a bedside table, in accordance with ISO 14040-14044 standards. The findings reveal that production trends of wood-based panels are increasing and show strong positive correlations with population and forest area. In the cradle-to-grave life cycle assessment of melamine-faced particleboard (YongaLAM) and MDFLAM, modules A1-A3 exhibit negative GWP values due to their biogenic carbon sequestration effect; however, energy consumption during the production phase (A5) and end-of-life processes (C4) increases the overall climate impact. Furthermore, the product life cycle assessment of the bedside table shows that energy consumed during production contributes to higher GWP values. Overall, wood-based panels exhibit negative total GWP values, while the projected increase in panel production has the potential to intensify environmental burdens in the future due to fossil fuel-based GWP emissions. Therefore, practices such as the use of clean energy, energy efficiency, material optimization, and effective waste management are considered for sustainable production. This thesis also presents a data-driven framework for evaluating the Turkish panel furniture sector in line with the European Green Deal's 2030 carbon reduction targets.