Farklı dozlarda vermikompost uygulamalarının buğday bitkisinin gelişimine etkisi
Effect of different doses vermicompost applications on wheatplant growth
- Tez No: 660707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, artan dozlarda solucan gübresi uygulamasının (vermikompost) buğday bitkisinin bazı fiziksel (bitki boyu, kuru ağırlığı) özellikleri ve bitkide makro ve mikro (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn ve Mn ) bitki besin konsantrasyonuna etkisi incelenmiştir. Çalışıma Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde yer alan serada kurulan saksı denemesinde yürütülmüştür. Denemede farklı dozlarda vermikompost (V1= 0 kg da-1; V2= 150 kg da-1; V3= 300 kg da-1; V4= 450 kg da-1; V5= 600 kg da-1) uygulaması yapılmıştır. Vermikompost uygulamalarının bitkiye etkisi incelendiğinde ortalama değerlere göre; 150 kg da-1 vermikompost uygulamasında mikro besin elementlerinden Fe, Cu, Mn bitkide yüksek konsantrasyonda belirlenmiştir. 300 kg da-1 vermikompost uygulamasında bitki kuru maddesi ve bitkide P, Ca, Mg konsantrasyonları bitkide yüksek olarak belirlenmiştir. 450 kg da-1 vermikompost dozu uygulamasında, N ve Zn konsantrasyonu bitkide yüksek olarak belirlenmiştir. 600 kg da-1 vermikompost uygulamasında K konsantrasyonu bitkide yüksek olarak belirlenmiştir. Vermikompost uygulaması bitkinin gelişimine katkı sağlamasının yanı sıra bitkinin topraktan alınabilir olan bitkiye yarayışlı makro ve mikro bitki besin element konsantrasyonunu da arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, increasing doses of vermicompost application (vermicompost) on some physical (plant height, dry weight) properties of wheat plant and micro (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn and Mn) plant nutrient concentration in the plantits effect been studied. The study was carried out in the pot experiment set up in the green house located in the Osmanbey Campus of Harran University. Different doses of vermicompost (VC1= 0 kg per decare; VC2= 150 kg per decare; VC3= 300 kg per decare; VC4= 450 kg per decare; VC5= 600 kg per decare) were applied. When the effect of vermicompost applications on the plant is examined, according to the average values; in the application of 150 kg per decare vermicompost, the micro nutrients Fe, Cu, Mn were determined at high concentrations in the plant the application of 300 kg per decare vermicompost, plant dry matter and P, Ca, Mg concentrations in the plant were determined to be high in the plant. In the application of 450 kg per decare vermicompost, the N and Z concentrations were determined to be high in the plant. In the application of 600 kg per decare vermicompost, the K concentration was determined to be high in the plant. Vermicompost application not only contributes to the growth of the plant, but also increases the concentration of macro and micro plant nutrients that can be obtained from the soil.