Şanlıurfa'da bazı serin iklim çim çeşitleri karışımlarının yeşil alan performanslarının belirlenmesi
Determination of green field performance of some cool climate grass types mixtures in Şanliurfa
  1. Tez No: 660706
  2. Yazar: VEDAT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma; Şanlıurfa ekolojik koşullarında, 2018-2019 yetiştirme sezonunda, Harran Üniversitesi Osman Bey Kampüsü Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama alanında yürütülmüştür. Araştırma tarla denemeleri tesadüf blokları deneme desenine göre, 3 tekerrürlü olacak şekilde kurulmuştur. Araştırmada; Kamışsı Yumak (Festuca arundinacea Schreb.), İngiliz Çimi (Lolium perenne L.), Kök-saplı Kırmızı Yumak (Festuca rubra L. var rubra), Köksapsız Kırmızı Yumak (Festuca rubra L. var commutata), Koyun Yumak (Festuca ovina L.), Çayır Salkım Otu (Poa pretensis L.) olmak üzere, toplam 6 türe ait 6 adet çim çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan çeşitlerin adaptasyon ve çim alan özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çim yaş ot verimi (kg/da), çim kuru ot verimi (kg/da), çıkış hızı (gün), kışa dayanıklılık (1-9), kaplama hızı (gün), kap-lama derecesi (%), yaprak dokusu (1-9), yaprak rengi (1-9), yenilenme gücü (1-5), genel görünüm (1-9), yabancı ot oranı (1-5) ve seyrekleşme derecesi (1-9) gibi karakterler incelenmiştir. Araştırmada, karasal iklimin hüküm sürdüğü Şanlıurfa'nın ekolojik şartları için önerilebilecek çim çeşitlerinin adap-tasyon ve çim alan özellikleri açısından en iyi ve en başarılı olanları tespit edilmiştir. Araştırma sonu-cunda elde edilen bulgulara göre; karışım olarak 2 numaralı karışım (%50 Lolium perenne, %40 Festuca arundinacea, %10 Festuca comutata ) parseli yalın ekimde ise Kamışsı yumak (Festuca arundinacea) birçok karakter yönünden başarılı sonuçlar ortaya koyduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Harran University Osman Bey Campus research and application field in Şanlıurfa during 2018-2019 growing season. The research was established in a randomized block design with 6 varieties and 3 replicates. In the study, Cane Wool English Grass Red Ball without Rhizome Red Ball with Rhizome Sheep Egg grass clover grass 6 types of grass belonging to a total of 6 species were used as materials. The aim of the study was to determine the adaptation and turf field characteristics of the cultivars. For this purpose, the characteristics such as grass wet grass yield (kg / da), grass dry grass yield (kg / da), output speed (day), winter resistance (1-9), coating speed (days), coating degree (%), leaf texture (1-9), leaf color (1-9), regenerative power (1-5), general appearance (1-9), weed ratio (1-5) and degree of infrequency ( 1-9) were investigated. In the research, the best and most successful ones in terms of adaptation and turf characteristics of the grass varieties that can be proposed for the ecological conditions of Şanlıurfa where the continental climate prevails were de-termined. According to the findings obtained as a result of the study; Reed Yumak (Festuca arundi-naceae) species of the Golden Gate variety has been found to show successful results in terms of many characters. As a mixture parcels of 2 mixtures (50% Lolium perenne 40% Festuca arundina-cea 10% Festuca rubra var. comutata) yielded successful results.