Nohutta tür içi melezlerde çiçeklenme ve bakla bağlama özelliklerinin kalıtımlarının belirlenmesi
Inheritance and heritability of flowering and pod set characters in intraspecific crosses of chickpea
  1. Tez No: 660709
  2. Yazar: BİLAL ENÜŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, tarımı yapılan nohutta (C. arietinum L.) desi tipi süper erkenci ICCV96029 çeşidi ile ülkemizde tescil edilmiş kabuli tipi 4 nohut çeşidi (Azkan, Çağatay, Gökçe ve Menemen-92) arasında yapılan tür içi (intraspesifik) melezlerde çiçeklenme ve bakla bağlama özelliklerinin genetiği ve kalıtımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede 4 farklı melez kombinasyonundan elde edilen 1161 adet F2 hattı Şanlıurfa koşullarında, 2018-2019 yetiştirme sezonunda, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama alanında tek bitki olarak ekilip, ilk çiçeklenme gün sayısı, çiçek rengi, %50 çiçeklenme gün sayısı, ilk bakla bağlama ve %50 bakla bağlama gözlemleri alınmıştır. Melezleme kombinasyonlarından (Azkan x ICCV96029, Çağatay x ICCV96029 ve Menemen-92 x ICCV96029) elde edilen verilerde çiçek renginin 3:1 Mendel açılım kuralına uyduğu ve tek gen tarafından kontrol edildiği belirlenmiştir. Gökçe x ICCV96029 melez popülasyonunda çiçek renginin 3:1 Mendel açılımına uymadığı belirlenmiştir. İlk çiçeklenme gün sayısının kalıtım derecesi %61,24 ile %85,30 arasında, %50 çiçeklenme gün sayısının %76,70 ile %90,33 arasında, ilk bakla bağlama gün sayısının %55,84 ile %92,58 arasında, %50 bakla bağlama gün sayısının kalıtım derecesi ise %41,70 ile %73,69 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the inheritance and heritability of flowering and pod set characters in intraspecific crosses between the desi type super early ICCV96029 and 4 kabuli type Turkish chickpea cultivars (Azkan, Çağatay, Gökçe and Menemen-92). In the experiment, 1161 F2 lines obtained from 4 different crossing combinations were planted as a single plant in the experiment station of Harran University Faculty of Agriculture in the 2018-2019 growing season in Şanlıurfa conditions. Days to first flowering, flower color, days to 50% flowering, days to first pod set and days to 50% pod set observations were taken. Results from crossing combinations (Azkan x ICCV96029, Çağatay x ICCV96029 and Menemen-92 x ICCV96029) showed that the flower color complied with the Mendelian segregation ratio of 3: 1 indicating that the trait was controlled by a single gene while the flower color in the Gökçe x ICCV96029 population showed distorted segregation and did not fit the 3: 1 Mendelian segregation ratio. The heritability of the days to first flowering was between 61.24% and 85.30%, days to 50% flowering between 76.70% and 90.33%, days to first pod set between 55.84% and 92.58% and days to 50% pod set between 41.70% and 73.69%.