Kaplama malzemesi olarak seramik
- Tez No: 660710
 - Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN AYDAN BELEN
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde araştırmaya konu olan kaplama malzemesi olarak seramiğin, teknik detaylarının yanı sıra mimari; iç mekân, psikoloji dalları ile beraber disiplinlerarası bir metot izlenmiştir. Aynı zamanda çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi yer almıştır. Araştırmaya göre, yaşam mekânlarında insan ve duvar arasındaki bağ kurgulanmıştır. Duvar resimlerinde deva biçiminde çizilmiş olan bizonlar, mamutlar, ren geyikleri ve atların; ölülere adanmış gömme ritüellerinin bir parçası, gündelik hayatta karşılaştıkları zorlukları veya avları çizerek duvarları bir iletişim aracı olarak kullandıkları düşünülmüştür. İnsanın geçmişten günümüze duvarlara ne tip müdahaleler yaptığı irdelenmiştir. Geçmiş dönemde insanların nasıl barındıkları ve bunun sonucunda oluşan konutlar ile ilgili geçiş sürecine ana hatlarıyla yer verilmiştir. Duvar ve mekân kavramlarına değinilerek, duvarın tasarımcı ve mimarlara farklı bir bakış açısı kazandırma amacı temel bir ihtiyaç olmuştur. Bu aşamadan sonra; mekân-duvar-algı kavramlarının öznel özelliklerden ve nesnel faktörlerden nasıl etkilendiğinden bahsedilmiştir. Yüzeylerin rengi, dokusu ve deseni düzlemlerin varlığını belirginleştirirken; formun ve yapının görsel algısını etkiler. Yüzey kompozisyonlarındaki duvar boşluklarının mekânı nasıl etkilediği ve buradan yola çıkarak araştırma içerisinde yüzeyin işlevsel boyutu ile fiziksel kullanımından söz edilmiştir. Bu anlamda iç mekânın algılanmasında kaplama malzemelerinin ne denli önemli olduğu vurgulanmıştır. Görsel olarak algılanan mekânda, mekânı oluşturan yüzeylerde farklı öğeler; iç ve dış mekânı belirleyen yüzeylerin plastik değerine etkileri belirtilmiştir. Duvarın öncelikle, mimari, psikolojik, sinir bilimsel, felsefe ve tasarım kriterleri doğrultusunda değişen yapısal fonksiyonu vurgulanmıştır. Duvar kaplamalarında kullanılan kaplama seramiklerinin iç mekânlarda kullanılacak tasarımcı ve mimarlara bütünlük içerisinde çözüm önerileri getirmek hedeflenmiştir. Duvar kaplamalarında kullanılan seramiklerin, insanlık tarihi boyunca gelişen teknoloji ile insanların ihtiyaçları doğrultusunda nasıl harmanlanarak hangi yapı elemanlarının tercih edilmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, when working on the technical details of ceramic as the coating material that is the subject of the research, an interdisciplinary method was followed with architecture, interior and psychology branches. In the same part, it also included the purpose, scope and method of the study. For the research, the link between human in living spaces and the wall has been constructed. While mankind has not yet found the article, they have conveyed their ideas about their current life beliefs about 35 thousand years ago by drawing and painting on the rock surfaces. It is seen that mostly mythological and daily sections are preferred for the subjects covered in the wall paintings. It will be examined what kind of interventions human beings made by on the walls from past to present. In this part of the study, it is highlighted how people accommodated in the past and the transition process to residences. Focusing on the concepts of walls and spaces, the aim of the wall to give designers and architects a different perspective has become a basic need. After this phase, how subjective features and objective factors affect the concepts of space-wall-perception is mentioned. Namely, even the concepts of space perception and psychology take place as a lesson in educational institutions under a single heading. While the color, texture and pattern of the surfaces highlight the presence of planes; it affects the visual perception of the form and structure. In this research, how the wall cavities in the surface compositions affect the space and the functional size and physical use of the surface are discussed in the research. In this context, it is emphasized the importance of the coating materials regarding the perception of the interior. In the visually perceived space, different elements on the surfaces that make up the space; the effects on the plastic value of the surfaces that determine the interior and exterior space are specified. It is emphasized that the structural function of the wall, which is one of the vertical elements of the space, has changed in line with architectural, psychological, neuroscientific, philosophy and design criteria. It is aimed to bring solutions to the designers and architects who will use the interior ceramics used in wall coverings in integrity. It has been revealed how the ceramic elements used in wall coverings should be blended with the technology developing throughout human history in line with the needs of people and which building elements should be preferred.