Başarısız kilo verme deneyimleyen bireylere verilen psikoeğitimin değerlendirilmesi
Evaluation of psychoeducation for individuals experiencing unsuccessful weight loss
- Tez No: 660741
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÜNSAL BARLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışma, başarısız kilo verme deneyimi olan bireylerin verdikleri kiloyu korumakla ilgili yaşadıkları güçlükleri belirleyerek bu temalar doğrultusunda hazırlanan psikoeğitim programının etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmada hem nicel hem de nitel verilerin kullanıldığı karma yöntem esas alınmıştır. Araştırmanın örneklemini; çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ölçüt örneklem yöntemiyle seçilen bireyler oluşturdu.“Derinlemesine görüşme tekniği”ile yapılan görüşmeler sonucunda 7 katılımcı ile veri doygunluğuna ulaşıldı. Bu 7 katılımcı deney grubunu oluşturdu. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan yedi kişi basit randomizasyon yöntemi ile kontrol grubunu oluşturdu. Nitel verilerin analizinde, tüme varımcı niteliksel içerik analizi; nicel verilerin analizinde ise, independent sample t testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Mann-Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Nitel veri analizi sonucunda 7 ana tema elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effectiveness of the psychoeducation program prepared in line with these themes by determining the difficulties experienced by individuals with unsuccessful weight loss experience in maintaining their weight. Material and method: The mixed method using both quantitative and qualitative data was used in the study. The sample of the research; the criteria that met the inclusion criteria were formed by the sampling method. Qualitative interviews reached data saturation with 7 members that formed the experimental group. 7 people who met the inclusion criteria in the study formed the control group by simple randomization method. In the analysis of the data, an inductive qualitative content analysis was used. Independent sample t test, Wilcoxon signed ranks test and Mann-Whitney U test were used in the analysis of quantitative data, Results: As a result of the qualitative data analysis, 7 main themes were obtained.