Facts, evidence, reality: Debates in the philosophy and methodology of history
Gerçekler, kanıt, gerçeklik: Tarih yöntembiliminde ve felsefesinde tartışmalar
  1. Tez No: 660742
  2. Yazar: MEVLÜT CAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA AKİLE ZORLU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tarihçilerin bilgi ürettiği nesne olan geçmiş ile ilişkisi her zaman problematik bir durum oldu. Bu sorunun altında yatan nokta, tarihçilerin geçmişle doğrudan, aracısız bir bağlantı kurmaya yönelik ampirist iddialarıydı. Bu yaklaşımla ilgili ağır eleştiriler Fransız, yapısalcı filozof Louis Althusser ile birlikte ortaya çıktı. Althusser tarihçilerin geçmişle doğrudan ve aracısız temas kuramayacağını savundu. Bu eleştiriden sonra, tarihçilerin geçmişle ilişkisine yönelik bir başka sert eleştiri postmodernist taraftan geldi. Postmodernistler, tarihçilerin tarihsel gerçeklikle temas kurma olasılığını bir kez daha sorguladılar. Tarihçilerin tarihsel gerçekliği ortaya çıkaramayacaklarını söylediler. Bunun yerine sadece geçmişin inşasını yapabilirler savında bulundular. İngiliz tarihçi Edward Palmer Thompson, Althusser'e doğrudan yanıt vererek, geçmişte nesnel olarak bulunan gerçeklerin ve kanıtların doğru bir şekilde sorgulanmasının bir sonucu olarak tarihçilerin geçmişle iletişime geçebileceğini savundu. Postmodernistlere eleştirilerinden sonra, tarihçiler kendi araştırma alanlarını savunmak için aynı metodolojik argümanı tekrarladılar. İtalya da ortaya çıkan mikro tarihçilerle bu yaklaşım zirveye ulaştı. Mikro tarihçiler tarihsel kanıtlara ve gerçeklere yeni bir şekilde yaklaştılar ve tarih yazmanın bir inşa süreci değil, bir yeniden inşa süreci olduğunu iddia ettiler. Tarihçilere yöneltilen bazı eleştirilere metodolojik düzeyde cevap verebilseler de felsefi düzeyde tartışmaktan kaçındılar ve Louis Althusser ve postmodernistler tarafından önerilen birçok sorunu çözümsüz bıraktılar.
Özet (Çeviri)
Historians relations with the past, which is their object of production of knowledge, have always been a problematic issue. The underlying point of this problem is the empiricist claims of historians to establish a direct, unmediated connection with the past. Heavy criticism about this approach emerged with the French, structuralist philosopher Louis Althusser. Althusser argued that historians cannot have direct and unmediated contact with the past. After this criticism, another severe critique of historians' relationship with the past came from the postmodernist side.Postmodernists again questioned the possibility of historians contacting historical reality. They said that historians cannot reveal the historical reality. Instead, they can do mere construction of the past. With direct response to Althusser, the British historian Edward Palmer Thompson argued that historians can contact the past as a result of correct questioning of facts and evidence found objectively in the past. Afterpostmodernists engagement, historians repeated the same methodological argument to defend their territory. This situation reached its apogee with microhistorians emerging in Italy. Microhistorians approached historical evidence and facts in a new way, arguing that history writing was not a construction but a reconstruction. Although they could respond to some criticisms directed towards historians at the methodological level, they avoided discussing on the philosophical level and left many problems proposed by Louis Althusser and postmodernists unresolved.