Salya etki skalası anketi'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması
Turkish validity and of the drooli̇ng impact scale survey research its reliability
  1. Tez No: 660746
  2. Yazar: NİDA YEKTEUŞAKLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM KARADAĞ SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Salya Etki Skalası'nin (DIS) Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 4-16 yaş arası, salya akma şikâyeti olan Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (GMFCS) seviyesi (III-V) olan 32 Serebral Palsi (SP) tanılı çocuk dahil edildi. El Becerileri Sınıflandırma Sistemi, GMFCS, Yeme ve İçme Kabiliyeti Skalası, Bakıcı Öncelikleri ve Engelli Çocuk Yaşam Sağlık İndeksi, İletişim Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (İFSS) gibi ölçeklerle çocuklar değerlendirildi. Salyanın değerlendirmesinde ise Drooling Quotient, Drooling Severity and Frequency Scale, VAS, Drooling Impact Scale ile değerlendirildi. Test tekrar test güvenilirliğin araştırılması için Drooling Impact Scale ilk değerlendirmeden 3 (üç) gün sonra yeniden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to investigate the Turkish validity and reliability of Drooling Impact Scale (DIS). Materials and Methods: Thirty-two children with a diagnosis of Cerebral Palsy (CP) between the ages of 4-16 and having a Gross Motor Function Classification System (GMFCS) level of (III-V) were included in the study. Children were evaluated with scales such as Hand Skills Classification System, KMFSS, Eating and Drinking Ability Scale, Caregiver Priorities and Disabled Child Life Health Index, Communication Function Classification System (IFSS). In the evaluation of saliva, it was evaluated with Drooling Quotient, Drooling Severity and Frequency Scale, VAS, Drooling Impact Scale. In order to investigate test-retest reliability, the Drooling Impact Scale was re-evaluated 3 (three) days after the first evaluation.