Sıçanlarda ventriküloperitoneal şant enfeksiyonu modelinde linezolid ve vankomisin etkinliğinin karşılaştırılması ve hiperbarik oksijenin tedaviye etkisinin incelenmesi
Comparison of linezolid and vancomycin efficacy in ventriculoperitoneal shunt infection model in rats and investigation of the effect of hyperbaric oxygen on treatment
  1. Tez No: 660764
  2. Yazar: YENER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BAYRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ventriküloperitoneal şant enfeksiyonlarına en sık sebep olan etken s.epidermidis'tir. Çalışmamızda; s.epidermidis kaynaklı şant enfeksiyonu modelinde, linezolid ve vankomisin tedavilerinin karşılaştırılmasını ve bu antibiyotiklerin tek başına kullanımı ile hiperbarik oksijen tedavisi ile birlikte kullanımının bakteri koloni miktarı üzerine etkisinin incelenmesini amaçladık. Çalışmamızda 45 adet yetişkin erkek wistar albino sıçan kullanıldı. Tüm sıçanlarda sisterna magnaya şant kateteri yerleştirildi. Sıçanlar rastgele 7 gruba ayrıldı. Gruplar; steril kontrol, enfekte kontrol, vankomisin, linezolid, hiperbarik oksijen, vankomisin + hiperbarik oksijen, linezolid + hiperbarik oksijen olarak belirlendi. Steril kontrol grubu dışındaki tüm gruplarda, sisterna magnaya 0.2 ml 107 CFU/mL s.epidermidis ekildi. Vankomisin gruplarına 40 mg/kg/gün parenteral vankomisin, linezolid gruplarına 50 mg/kg/gün enteral linezolid verildi. Hiperbarik oksijen gruplarına, günde 50 dakika, 2.4 ATA basınçta %100 oksijen verildi. Son tedaviden bir gün sonra şant kateterlerindeki ve BOS'taki koloni mikrarları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
S.epidermidis is the most common causative microorganism of ventriculoperitoneal shunt infections. In our study; we aimed to compare linezolid and vancomycin treatments and to examine the effect of these antibiotics alone and combined with hyperbaric oxygen therapy on the amount of bacterial colonies in experimental s.epidermidis shunt infection model. 45 adult male wistar albino rats were used in our study. A shunt catheter was placed in cisterna magna in all rats. The rats were randomly divided into 7 groups, as follows; sterile control, infected control, vancomycin, linezolid, hyperbaric oxygen, vancomycin + hyperbaric oxygen, linezolid + hyperbaric oxygen. In all groups except the sterile control group, 0.2 ml 107 CFU/mL s.epidermidis was inoculated to the cisterna magna. Parenteral vancomycin was administered 40 mg/kg/day to the vancomycin groups, and 50 mg/kg/day of enteral linezolid to the linezolid groups. Hyperbaric oxygen groups were given 100% oxygen at a pressure of 2.4 ATA for 50 minutes a day. One day after the last treatment, colony quantities in the shunt catheters and CSF were analyzed.