İnternet üzerinden marka imajı oluşturmada reklamların rolü ve bir araştırma
The role of advertising in creating a brand image through the internet and a reserch
- Tez No: 660763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Global Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Modern dünyada reklamcılık, yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi, onsuz modern medyayı hayal etmek zor. Ülke ekonomisi, kitle iletişim araçları ve izleyicinin buna ihtiyacı var. Reklam, diğer medya içeriği için belirlenen neredeyse tüm görevleri yerine getirebilir - bilgilendirir, eğitir, sosyalleştirir ve eğlendirir. Bu çalışmanın amacı İnternet üzerinden Marka İmajı oluşturmada Reklamların rolünün belirlenmesidir. Çalışmada kullanılan İnternet Reklamları Ölçeği temelini Pollay ve Mittal'ın (1993) çalışmasından alan ve Yang (2003) tarafından kullanılan ölçektir. Marka İmajını ölçmek için Özgün ölçek olan ve Cho ve arkadaşları (2015) tarafından geliştirilen“Marka İmajı”ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya toplam 342 internet kullanıcısı katılmış olup anketlerin hepsinin geçerli olduğu tespit edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro wilk testi ile test edilmiş, Geçerlik ve güvenirliğin test edilmesi amacı ile Cronbach alfa katsayıları hesaplanmıştır. Kullanılan ölçeklere Açıklayıcı Faktör analizi yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistik olarak sayısal değişkenler için ortalama±standart sapma, kategorik değişkenler için ise sayı ve % değerleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertising has become an integral part of life in the modern world, without it it is difficult to imagine modern media. The country's economy, mass media and the audience need this. Advertising can handle almost any task set for other media content - informing, educating, socializing and entertaining. The purpose of this study is to determine the role of Ads in creating Brand Image over the Internet. The Internet Ads Scale used in the study is based on the study of Pollay and Mittal (1993) and used by Yang (2003). The“Brand Image”scale, which is the original scale and developed by Cho et al. (2015), was used to measure the Brand Image. A total of 342 internet users participated in the study, and it was determined that all of the questionnaires were valid. Compliance of the data to normal distribution was tested with Shaphiro wilk test, Cronbach alpha coefficients were calculated in order to test validity and reliability. Explanatory Factor analysis was performed on the scales used. As descriptive statistics, mean ± standard deviation for numerical variables, number and% values for categorical variables are given.