Kafkasya jeopolitiğinde Abhazya
Abkhazia in geopolitics of Caucasia
  1. Tez No: 660772
  2. Yazar: FİLİZ KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL MÜTERCİMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Rus Çarlığı, Kırım'ı işgal ve ilhak etmesinin ardından yeni hedefi olarak Kafkasya'ya yöneldi. O sırada 300 yıl boyunca Osmanlı Devleti'ne bağlı kalmış bölge 20 yıllık bir süre zarfında Ruslar tarafından istila edildi. İşgal edilen ülkelerden biri de Abhazya'ydı. Rusların kırımında hayatını kaybeden Abhazların yanı sıra pek çok Abhaz da Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelere yerleştiler. Rus Çarlığı'nın yıkılışının ardından Kafkasya'da teşekkül eden çeşitli siyasi yapılara dâhil olan Abhazya, Sovyetler Birliği'nin dağılışının ardından kendi kaderini tayin etmek arzusundayken buna müsaade etmeyen Gürcistan'ın saldırısına maruz kaldı. Gürcü birliklerini ülkelerinden çıkaran Abhazlar fiili bağımsızlıklarını kazandılar. Bugün ise bağımsızlıklarını uluslararası arenada kabul ettirmek için siyasi mücadele veriyorlar. Bu çalışmada Kafkasya'nın jeopolitiği, Abhazya tarihinin ağırlıklı olarak son 200 yılı, jeopolitik bilimine ait bazı önemli kuramlar, Rusya, Gürcistan ve Türkiye başta olmak üzere bölgede faaliyet gösteren tüm aktörler göz önünde bulundurularak Abhazya Cumhuriyeti incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the invasion and annexation of the Crimea, the Russian Tsarist Empire turned to the Caucasus as its new target. At that time the region which was bound to the Ottoman Empire for 300 years was invaded by the Russians over a period of 20 years. One of the occupied countries was Abkhazia. In addition to the decimation of Russians who lost their lives as many Abkhazians in Abkhazia settled in various countries, especially Turkey. Following the collapse of the Russian Tsarist Empire, Abkhazia became involved in various political structures in the Caucasus but after the dissolution of the Soviet Union, it was under the attack of Georgia which did not allow it to do so. The Abkhazians who removed their Georgian troops from their countries gained their de-facto independence. Today, they are struggling to establish their independence in the international arena. In this study small in terms of area of the Caucasus, but is of great importance from strategic perspective geopolitics of the Republic of Abkhazia, the Caucasus geopolitics, the history of Abkhazia mainly in the last 200 years, some important theories of the geopolitical science, Russia, Georgia and the region, especially Turkey all the actors are examined.