Rusya Federasyonu açısından 2008 Güney Osetya Savaşı
2008 Ossetian War in terms of Russian Federation
- Tez No: 264115
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
`Savaş', düşmanı irademizi kabule zorlamak amacıyla politik ve askeri olarak kuvvet kullanma eylemidir. Buna bağlı olarak savaş, tasarlanmış bir eylem ve karşılıklı verimlilik hesabının sonucudur. Savaş amacının belirlenmesinde, jeopolitik ve politikanın etkisi bulunmaktadır. Politik amaç, savaş amacını belirlemektedir. Politik amaç üzerinde belirleyici bir unsur ise jeopolitiktir. Üst hareket tarzını üreterek, diğer unsurlara yön veren politikanın dayanacağı bilgi ve imkanların temeli jeopolitiktedir.Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) ardılı olan Rusya Federasyonu'nun (RF) politikalarının jeopolitik temelli olduğu söylenebilir. Kafkasya bölgesinin jeopolitiğinin de, RF'nun politikalarını şekillendirdiği görülmüştür. Buna göre RF'nun güvenlik, iç ve dış politikaları özellikle Kuzey Kafkasya'daki jeopolitik durumdan etkilenmiştir. Coğrafi açıdan sınırdaş olması ve çeşitli özerk yapıların bağımsızlık istekleri açısından Kuzey Kafkasya'daki jeopolitik durum, Gürcistan ve Güney Osetya ile ayrı tutulamayacak değerler taşımaktadır. Hem İnguşetya, Kuzey Osetya ve Çeçenistan'a yakınlığı, hem de Güney Osetya-Kuzey Kafkasya sınırında bulunan ve Kafkasları birbirine bağlayan geçitler de RF açısından Güney Osetya'nın jeopolitik önemini artırmıştır.Savaş olgusu, sadece kovansiyonel savaş hali olan muharebeye indirgenemez. 2008 senesindeki Güney Osetya Harekâtı'ndan evvel, 2007 senesinin başından itibaren, RF ve Gürcistan arasında politikanın ön planda olduğu bir savaş dönemi yaşanmıştır. Bu dönemde yaşanan savaşın yoğunlaştığı noktalar, Gürcistan'daki üsler ve barış gücü kapsamında bu ülkedeki Rus askeri varlığının yanında, Kosova'nın bağımsızlığı, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması (AKKA) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) konularında RF'nun Batı ile yaşadığı anlaşmazlıklardır. Bu noktaların RF ve Gürcistan arasında sorun olan, Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri olan Abhazya ve Güney Osetya ile ilgili gelişmelere yansıdığı görülmüştür. 2007-2008 arası olan bu dönemde, taraflar karşılıklı olarak birbirlerine karşı kriz stratejileri uygulamıştır. Kriz stratejilerinin sonunda diplomatik bir uzlaşı sağlayamamış olan taraflar konvansiyonel bir savaş ile hedeflerine ulaşmayı denemiştir.Yaşanan muharebede ise RF'nun politik hedeflerine ulaştığı gözlenmiştir. RF, Güney Osetya ve Abhazya'yı Gürcistan'dan kopartmış ve buralardaki askeri varlığını sağlamlaştırmıştır. RF bu savaş ile, Gürcistan dahil tüm eski Sovyet coğrafyasına, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği'ne (AB) `yakın çevresi' konusunda tek etkin gücün RF olduğu ve başka güçlerin bu bölgelerdeki etkinliklerine izin vermeyeceğini, bunu sağlamak için askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceği mesajını da iletmiştir.
Özet (Çeviri)
`War? is, to push the enemy, to accept our desires. According to this, war is a designed activity and utility approach. On deciding the aim of war, geopolitics and politics are effective. Political aim, determine the war aim. And geopolitics effects political aim. Geopolitics is the base of the knowledge and the opportunities, for politics, which by creating the upper course of action and shape other factors.It can be seen that, -the successor of USSR- RF?s politics have geopolitical bases. Caucasus region?s geopolitics also shaped RF?s politics. According to this, RF?s security, inter and international politics are effected by especially the geopolitical situation of North Caucasus. Geographically being adjacent and with independent movements of several autonumus structures makes the geopolitical situation in North Caucasus, can?t be seperated from Georgia and South Ossetia. Both proximity to Ingussetia, North Ossetia and Chechnia and beside this, the passages on Caucasus Mountains between North and South Ossetia, raise the geopolitical importance of South Ossetia.Fact of war, can?t be demoted to battle-conventional warfare. Before 2008 South Ossetia military operation, between RF and Georgia has been a political war since the beginning of 2007. The points concantrated in this period of war are; the Russian military existance especially of military bases and peacekeepers in Georgia, independence of Kosovo, the conflict between RF and West about Conventional Armed Forces in Europe Treaty and NATO. These points had reflected to the problems between RF and Georgia about the activities of Georgia?s seperative regions, Abkhazia and South Ossetia. Between 2007-2008, both sides applied cirise strategies towards themselves. After that crises, as both sides could?nt arrange diplomatical accordances, they tried to reach their goals by conventional war.In the battle, it?s seen that RF reached her political goals. She seperated Abkhazia and South Ossetia form Georgia and strength her military presence in this regions. By this war, RF send message to Georgia and both all previos Soviet regions, USA and EU that, the only power in her `near abroad? is RF and not to let any other powers in this region, if needed by unreservedly using military force.