Güney Kore'de demokrasinin kurumsallaşması sürecinde ekonomik ve siyasal elitlerin etkileşimi
Interaction between economic and political elite in the process of institutonalization of democracy in South Korea
  1. Tez No: 660776
  2. Yazar: ÖZLEM TEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışma Üçüncü Dalgada demokratik geçiş yaşayan ülkelerden biri olan ve Güney Kore olarak da bilinen Kore Cumhuriyeti'nde geçiş sürecini ve rejimin nominal demokrasinin konsolidasyonuna ilerlemesini içsel ve dışsal faktörlerle siyasal ve ekonomik elitler arasındaki ilişkilerin örüntüleri üzerinden tanımlamayı amaçlamaktadır. Demokratikleşmenin dalga fenomenleriyle açıklanması, demokratik geçişlerin incelenmesi için oldukça elverişli bir alan sunmuş bu kapsamda üçüncü dalga demokratikleşme süreçleri de hızlı fakat düşük yoğunluklu, nominal demokrasilerin sayısı ve yığılmasıyla ön plana çıkmıştır. Güney Kore, 29 Haziran 1987'de yayınladığı deklarasyonla beraber üçüncü dalgada başarılı olarak demokratik geçiş yapan ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak 1987 sürecindeki aktörlerin geçiş sürecine olan etkileri ve demokratik taleplerin seçim süreçlerine indirgenmesi ile geçiş sonrasındaki sürecin nominal demokrasinin konsolidasyonuna ilerlemekte olduğu görülebilir. Literatürde hibrid rejimler olarak kabul edilen demokrasilerin özellikle seçim kurumu gibi demokratik kurumları sistemlerine başarıyla eklemledikleri ancak makul demokrasiden çok nominal demokrasi sürecinde ilerledikleri görülmektedir. Bu çalışmada demokratik geçişte rol oynayan içsel ve dışsal faktörlerle elitler arası ilişkiler Güney Kore üzerinden ele alınmıştır. Bu bağlamda hem yapısal yaklaşım hem de geçiş paradigmasının analiz araçları kullanılmış aynı zamanda elitlerin demokratikleşme süreçlerinde oynadıkları rolün daha iyi anlaşılması için aktör temelli yaklaşımdan faydalanılmıştır. Çalışma, üçüncü dalga demokratik geçişlerinde içsel ve dışsal faktörler, dış güçlerin kurumsal mirası, elit yapıları ve elitler arası ilişkiler üzerinden Güney Kore'deki demokratik geçiş ve nominal demokrasinin konsolidasyonuna yol açan süreçleri alternatif teorilerle irdelemeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the transition process, the progression and the consolidation of nominal democratic regime in the Republic of Korea, also known as South Korea. This is one of the countries that experienced a democratic transition in the Third Wave and through the influence of internal and external factors, as well as political and economic elites. The explanation of wave phenomena has provided a very useful area for examining democratic transitions. In this context, third wave democratization processes have come to the fore with the number and accumulation of fast developing but low-density nominal democracies. South Korea is recognized as one of the countries that successfully made a democratic transition in the third wave with this status being declared on June 29, 1987. However, with the effects of the actors in the 1987 process influencing the transition process and the reduction of democratic demands on the electoral processes, it can be seen that the post-transition process is progressing towards the consolidation of nominal democracy. Democracies, which are regarded as hybrid regimes in the literature , have succeeded in adding democratic institutions such as elections to their systems, but progress in the process of nominal democracy rather than decent democracy. In this study, the internal and external factors that have played a role in the democratic transition, as well as the relations between the elites in South Korea is discussed. This features not only a structural approach and an analysis of the transition paradigm, but also an agent-based approach in order to better understand the role of the elites in the democratization processes. The study seeks to examine alternative theories of the processes that led to the consolidation of democratic transition and nominal democracy in South Korea through internal and external factors in the third wave democratic transitions, the institutional heritage of external forces, and the elite structures and inter-elite relations.