27 numaralı Ayntâb Şer'îyye Sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H.1076-1077/M.1666-1667)
The transcription and evaluation of Ayntab Sheria Record/Registry numbered 27 (H.1076-1077/AD.1666-1667)
- Tez No: 660777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇELİKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Osmanlı Devleti'nin en mühim arşiv kaynaklarından olan Şer'îyye Sicilleri bulundukları döneme ait kıymetli bilgiler sunmaktadırlar. Türk tarihinde önemli yer tutan Şer'îyye Sicillerinden olan H.1076-1077/M.1666-1667 yılları arasında Gaziantep'te tutulan defterin ilgili kısmında 121 sayfa ve 302 belge bulunmaktadır. Bu belgelerin içerisinde berât, fermân ve buyruldu gibi idari belgelerin yanı sıra sosyal konuları içeren boşanma, nafaka, miras, vasi tayini ve alacak-verecek gibi hukuki belgelerde mevcuttur. Bu belgeler ve yapılan çalışmalar doğrultusunda ise Gaziantep'in sosyal, kültürel, idari ve ekonomik durumu hakkında oldukça geniş bilgiler elde edilmiştir. Yapılan çalışmanın transkripsiyonu yapılan kısmında her belgenin üzerinde belgenin kısa özeti, sayfa ve belge numaralarıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sheria Registers, one of the most important archive sources of the Ottomon state, provide valuable information about the period they were existed. There are 121 pages and 302 documents in relevant part of the book kept in Gazaintep between the years ( H.1076-1077/ M.1666-1667), which is one of the Sheria Registers, which has an important place in Turkish history. These documents include administrative documents such as certificate, decree and order, as well as legal docunments such as divorce, alimony, inheritance, guardianship appointment and ve recievables. In line with these documents and studies, quite extensive information was obtained about the social, cultural, administrative and economic situation of Gaziantep. In the transcribed part of the work, there is a summary of the document, page and document numbers on each document.