Ayar kurumlarında bağlı-durum mekanizmaları
Confinement mechanisms in gauge theories
  1. Tez No: 66080
  2. Yazar: BURCU ORTAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT GÜNDÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ill ÖZET U(İ) örgü ayar kuramı, Wilson eylemi kullanılarak kuvvetli ve zayıf etkileşme bölgelerinde analitik yöntemlerle incelenmiştir. Kuvvetli etkileşme bölgesinde 6- açılımı tekniği kullanılırken, zayıf etkileşme bölgesinde, örgü üzerinde pertürbatif açılım yolu ile çalışılmıştır. Her iki bölgede yapılan ortalama enerji hesaplan Monte Carlo simülasyon sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Bağlı durum mekanizmalarına monopol etkisi, U(l) örgü ayar kuramında Villain eylemi kullanılarak, simülasyon ve sonlu büyüklük ölçekleme yöntemleri ile incelenmiştir. Binder kümülantı ve öz ısı operatörlerinin incelenmesi ile faz geçiş noktası ve faz geçiş derecesi belirlenmiştir. Monopol etkisini ölçen operatörün, diğer operatörlerle benzer davranış göstermesi ve faz geçiş noktasındaki keskin değişimi, monopol yoğunlaşmasının faz geçişinin nedeni olarak görülebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY 17(1) lattice gauge theory with Wilson action is studied by using analytical methods in the strong and weak coupling regions. While d-expansion technique is used in the strong coupling region, perturbative expansion on the lattice is applied in the weak coupling region. The average energy calculated by using the above mentioned methods by comparing with the Monte Carlo simulation results. The relation between monopole condensation and confinement is studied by using simulation and finite size scaling methods in the Villain form of the U(l) lattice gauge theory. The critical point and the order of the transition are determined by studying the behaviour and the lattice size dependence of the thermodynamical quantities in the transition region. The observed similarities between the monopole creation operator and the thermodynamical quantities in the transition region has indicated that, monopole condensation can be the origin of the phase transition in the system.