Üstüniletkenlerde tahribatsız indüksiyon metodlarının araştırılması
Investigation of non-destructive induction methods for characterization of superconductors
- Tez No: 66081
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
in ÖZET Bu çalışmada, YBa2Cu307.x yığın yüksek sıcaklık üstüniletkeni sentezlenerek, magnetik ve elektriksel özellikleri incelendi. Bulunan sonuçlar, Kim modeli ile irdelendi ve kritik akım yoğunluğunun sıcaklıkla değişimi saptandı. Deneyleri yapılan örnek, katıhal tepkimesi tekniği kullanılarak hazırlandı ve model hesaplamalara uygun olması için 0.4 mm x 0.4 mm x 3.1 mm boyutlarında ortorombik sekile getirildi. Karmaşık duygunluk (% = %' + ı'x“) ölçümleri karşılıklı indükleme tekniği kullanılarak yapıldı. Deneysel ölçümler 77 K'den 100 K'e kadar değiştirilen sıcaklıklarda ve 0.4163-2.0856 Gauss aralığında yedi farklı magnetik alan değeri için yapıldı. Sistemin kalibrasyon sabiti 0 en küçük alan değerinde ve en düşük sıcaklıkta karmaşık iç magnetik duygunluğun gerçek kısmının -l'e ve sanal kısmının 0'a eşit olduğu kabul edilerek hesaplandı. Bulunan J3=0.0503 ile ölçümlere gerekli düzeltmeler yapıldı. Elde edilen gerçek Xiç' ve %iç”sanal magnetik duygunluklar sıcaklık ve magnetik alanın foksiyonu olarak incelendi. Deneyde uygulanan en yüksek magnetik alan için örneğin iki üstüniletkenlik geçişi ve düşük alanlarda ise tek üstüniletkenlik geçişi olduğu gözlendi. Bu geçişlere tanecik-içi ve tanecikler-arası üstüniletkenliklerinin neden olduğu saptandı. Deneysel bulunan %iç' ve %iç" ile Kim modelilinden türetilen magnetik duygunluk sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Optimize edilen model parametrelerinden kritik akım yoğunluğu (Jc) farklı alanlar için saptandı. Bulunan kritik akım yoğunluğunun 40x1 05 A/m2 mertebesinde olduğu ve literatürdeki değerlerle uyumlu olduğu saptandı. Kritik akım yoğunluğun sıcaklıkla değişimi için verilen Jc ac (Tc - T)n bağıntısında n«1.42 olarak hesaplandı. Bu sonuçdan ömek içerisindeki tanecikler arasındaki bağların üstünüetken-normal-yalıtkan-üstüniletken (UNYÜ) tipi Josephson eklemleri olduğunu anlaşıldı. Örneğin elektriksel özelliklerini incelemek için sıcaklığa bağımlı direnç deneyleri yapıldı. Ölçüm sonucunda direncin oda sıcaklığından 93.2 K'e kadar doğrusal değiştiği yani örneğin metalik davrandığı, bu sıcaklık değerinin altındaki değerlerde üstüniletken faz geçişinin başladığı ve Tc = 90.2 K'de direncin sıfıra düştüğü gözlemlendi. Elektriksel direncin sıcaklıkla değişiminin ve geçiş sıcaklığının magnetik duygunluk ölçümleriyle uyumlu olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work temperature dependance of the critical current density (Jc) of high Tc superconductor YBCO sample were determent with magnetic induction by using Kim model. Sample which used experiment was prepared by solid-state reaction and shaped to model calculation. AC complex magnetic susceptibility measurement (x=%'+i%“) were made by mutual induction tecnique. Measurement of the AC susceptibility were performed for diffrent values of the ac magnetic field and temperature values. Magnetic field values changed from 0.4164 to 2.0856 Gauss and temperature values changed from 77K to 100K. Calibration constant of the system was determined by assuming at least temperature and magnetic field value real part of the coplex susceptibility is equal to -1 and imajinery part of the coplex susceptibility is equal to 0. Having determined calibration constant coplex x'mt(H,T) and x”jnt(H,T) were investigated. Critical current density results, which found from experimental and Kim model calculations were compared from optimase model parameters critical current density were determined for different fields. Critical current value was found 405 A/m2 which is well aggrement whith literature values. At least temperature dependence of resistance of sample were investigated. From measurement results, resistance change from room temperature to 93.2 K as a lineer in this temperature range electrical behaviour of the sample is metalic. At 93.2 K resistance of the sample began to fall at 90,2 K resistance was became zero.