Gaspar Sanz'ın eserlerinin günümüz teknikleriyle modern gitara uyarlanması
Transcibing the works of Gaspar Sanz to modern guitar with present techniques
- Tez No: 660827
- Danışmanlar: PROF. METİN ÜLKÜ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gaspar Sanz'ın 1674'te basılan kitabı Instrucción de Música Sobre la Guitarra Española, Barok gitar teknikleri ve performansına dair önemli ipuçları vermekte ve günümüzde bu çalgıyı öğrenmek ve geliştirmek isteyenlere ışık tutmaktadır. Bu tez altı temel bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde tezin amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Barok gitarın tarihi gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde Barok gitarın icrasında kullanılan temel çalış teknikleri üzerinde durulmuştur. Tezin en önemli kısmı olan dördüncü bölümünde Gaspar Sanz'ın kullandığı bazı danslar hakkında bilgi verilmiş ve aynı zamanda bu eserlerin günümüz 6 telli modern gitardaki transkripsiyonları karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde ise Sanz'ın eserlerinin gitaristler tarafından ne şekilde gruplandırıldığı ve sıralandığı ele alınmıştır. Altıncı ve son bölümde ise konser salonlarında çalınmak üzere Sanz'ın eserlerinden yeni bir seçki önerisi sunulmuştur. Bu incelemelerden edinilen bilgiler ışığında Sanz'ın Canarios eserinin yeni bir modern gitar transkripsiyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gaspar Sanz's work entitled Instrucción de Música Sobre la Guitarra Española, published in 1674, provides important clues about technique and performance of the baroque guitar, and still enlightens contemporary musicians who want to play and improve this instrument. This thesis consists of six chapters. In the first chapter, It has been outlined the goal and the content of the thesis. It has been investigated the historical development of the baroque guitar in the second chapter. In the third chapter, it has been dwelled upon the main techniques used in baroque guitar performance. The most significant chapter of this thesis is the fourth chapter where it has been informed about some dances used by Gaspar Sanz, and they have been compared with the transcriptions for modern 6-string guitar. In the fifth chapter, it was studied how Sanz's works are grouped and sorted by guitarists. The study proposes a new selection of Sanz's works to be played in concert halls in the sixth chapter. Following these investigations, the study presents a new transcription of Sanz's“Canarios”for modern guitar.