Arjan II kurganı ve arkeolojik buluntuların değerlendirilmesi
The Arjan II kurgan and examination of archeological findings
  1. Tez No: 660834
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZNALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Avrasya gibi geniş bir coğrafyaya yayılmış olan İskitlerin hayat tarzlarını ve kültürlerini, etkileşime geçtikleri farklı kültürlerin kaynaklarından ve arkalarında bıraktıkları kurgan adı verilen mezar yapılarındaki somut buluntulardan öğrenerek yeniden inşa edebilmekteyiz. Bu yeniden inşa sürecinin merkezinde, Tuva Özerk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Çarlar vadisindeki Arjan II kurganı yer almaktadır. İskit kültürünün ve hayat tarzının somut göstergesi olan Arjan II kurganında gerek dönem itibariyle farklı kültürlerle güçlü bir etkileşimin yaşanmadığı gerekse coğrafyadan dolayı kendilerine özgün kültürün oluşturduğu buluntular, kurganın olağanüstü planından, soyulmadan günümüze kadar gelebilmesi sebebiyle önemli bir yere sahiptir. Arjan II kurganı 2000-2004 yıllarında Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Ermitaj Müzesi'nin ortak çalışması sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Çalışmamızda Arjan II kurganındaki soylu mezarının yanı sıra 13 adet İskit dönemine tarihlenen mezar yapısı, farklı dönemlere tarihlenen 13 adet mezar yapısı ve 4 adet define incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We are able to re-construct customs and cultures of Scythians whose did spread in wider Eurasian geography by studying the different cultures' sources that they have interacted with and material findings of grave structures called kurgan which they left behind. In the center of this re-construction process, the Arian II kurgan of Tsar Valley is located within the borders of the Tyva Autonomous Republic. As a concrete demonstration of Scythian culture and customs in Arjan II kurgan, the findings, as there has been no solid interaction took place with other cultures and the unique culture formed due to geography, have significant importance based on the extraordinary plan of the kurgan in question and the fact that it has never been robbed. The Arzhan II kurgan has been unearthed as a result of the joint work of the German Archeology Institute and the Hermitage Museum in the period of 2003-2004. In addition to the crown grave in the Arzhan II kurgan, 13 graves dated Scythians' period, 13 graves dated different periods and 4 treasures have been analyzed in our study.