Yetişkin bireylerde psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ile algılanan sosyal destek ve anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adult personal attitude about psychological attitude and perceived social support and anxiety
  1. Tez No: 660842
  2. Yazar: MÜZEYYEN SEZİN SELKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, yetişkin bireylerin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumları ile algılanan sosyal destek ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. 18-40 yaş arasındaki 228 yetişkinin katılımıyla yapılan çalışmada, katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”,“Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği-Kısa Form”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Beck Anksiyete Envanteri”uygulanmıştır. Araştırma kapsamında, anksiyete ile yaş, cinsiyet ve eğitim seviyesi sosyodemografik verileri arasındaki ilişki, anlamlı ölçüde bulunmazken, daha önce psikolojik yardım alma değişkeni ile anksiyete arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ile anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi sonucunda, iki değişken arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ile algılanan sosyal destek arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmamıştır. Anksiyete ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin incelenmesi sonucunda, toplam sosyal destek puanı ve arkadaş ve özel bir insan alt boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmazken, aileden algılanan sosyal desteğin, anksiyeteyi negatif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between adult individuals' attitudes towards seeking psychological help and their perceived social support and anxiety levels was examined. In the study conducted with the participation of 228 adults between the ages of 18-40,“Demographic Information Form”,“Attitude Scale towards Seeking Psychological Help-Short Form”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”and“Beck Anxiety Inventory”were applied to the participants. Within the scope of the study, the relationship between anxiety and sociodemographic data of age, gender, and education level was not found to be significant, but it was concluded that there was a significant relationship between the variable of seeking psychological help and anxiety. As a result of the examination of the relationship between attitude towards seeking psychological help and anxiety, no significant relationship was found between the two variables. There was no significant relationship between the attitude towards seeking psychological help and perceived social support. As a result of examining the relationship between anxiety and perceived social support, it was concluded that while there was no significant relationship between the total social support score and the sub-dimensions of a friend and a special person, perceived social support from the family negatively predicted anxiety.