Yetişkinlerin çocukluk çağı travmaları ile psikolojik yardım alma tutumları ve yalnızlık duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between adults' childhood traumas, attitudes toward seeking psychological help, and feelings of loneliness
- Tez No: 1001239
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yetişkinlerin çocukluk çağı travmaları ile psikolojik yardım alma tutumları ve yalnızlık duygusu arasındaki ilişki detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmada alt amaçlar olarak, bireylerin çocukluk çağı travmaları, psikolojik yardım alma tutumları ve yalnızlık duyguları, demografik veri formuyla elde edilen; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durumlara göre farklılaşıp farklılaşmadığı ele alınmıştır. Araştırma ilişkisel tarama metodu kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü yetişkin bireylerdir. Araştırmanın örneklemi, 253'ü kadın, 151'si erkek olarak 18 yaş üzeri 404 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Demografik Veri Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Psikolojik Yardım Alma Tutumu Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu kullanılmış, veriler Google Forms aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çocukluk çağında travmalara maruz kalan bireylerin yetişkinlik döneminde psikolojik yardım almaya karşı daha olumsuz tutum geliştirdikleri görülmüştür. Travma düzeyi arttıkça yalnızlık duygusunun da arttığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, bireylerin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumları azaldıkça yalnızlık duygusunun yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır Elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study meticulously investigated the relationship between adverse childhood experiences, attitudes toward seeking professional psychological help, and the feeling of loneliness in adults. The secondary aims explored whether participants' levels of childhood trauma, help-seeking attitudes, and loneliness varied significantly across demographic characteristics (age, gender, education level, and marital status). Utilizing a correlational survey design, the sample comprised 404 participants (253 women, 151 men), all aged 18 and over. The universe of the study consists of adult individuals aged 18 and over residing in Turkey. Data were collected via Google Forms using the Demographic Data Form, the Childhood Trauma Questionnaire, the Attitudes Toward Seeking Professional Psychological Help Scale, and the UCLA Loneliness Scale Short Form, and analyzed with SPSS 27.0. The findings revealed that individuals exposed to trauma in childhood developed more negative attitudes toward seeking psychological help in adulthood. Moreover, an increase in trauma severity was positively correlated with an increased feeling of loneliness. Crucially, the study also found that as individuals' attitudes toward seeking psychological help became less favorable, their feelings of loneliness intensified. The obtained results were discussed within the current literature, and recommendations for future studies were presented.