Aile içi şiddete maruz kalmış yetişkinlerde psikolojik dayanıklılık, affetme ve psikolojik yardım almaya yönelik tutumların incelenmesi
Examination of psychological resilience, forgiveness, and attitudes toward seeking psychological help among adults exposed to domestic violence
  1. Tez No: 1019253
  2. Yazar: BADEGÜL MAZHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykoz Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, aile içi şiddete maruz kalmış yetişkin bireylerde psikolojik dayanıklılık, affetme ve psikolojik yardım almaya yönelik tutumlar arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi kapsamında ilişkisel tarama deseniyle yürütülmüş; örneklemi aile içi şiddet yaşadığını öz-bildirim yoluyla ifade eden 235 yetişkin birey (167 kadın, 68 erkek) oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde Sosyodemografik Bilgi Formu, Connor-Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (CD-RISC), Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği (Kısa Form) ve Heartland Affetme Ölçeği kullanılmış; veriler bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular, katılımcıların psikolojik dayanıklılık düzeylerinin orta-üst, psikolojik yardım almaya yönelik tutumlarının orta, affetme düzeylerinin ise görece yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca psikolojik dayanıklılığın kendini affetme ve durumu affetme boyutlarıyla pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu saptanırken, psikolojik yardım almaya yönelik tutumun yalnızca kendini affetme boyutuyla zayıf düzeyde pozitif ilişkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, psikolojik dayanıklılık ve affetmenin aile içi şiddet gibi travmatik yaşantılarla başa çıkmada önemli psikolojik kaynaklar olduğunu ve araştırma bulgularının aile içi şiddet mağdurlarına yönelik psikolojik destek hizmetlerinin geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between psychological resilience, forgiveness, and attitudes toward seeking psychological help among adults exposed to domestic violence. The research was conducted using a quantitative correlational research design, and the sample consisted of 235 adults (167 women and 68 men) who self-reported having experienced domestic violence. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC), the Attitudes Toward Seeking Psychological Help Scale–Short Form, and the Heartland Forgiveness Scale. The data were analyzed using an independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis. The findings indicated that participants' levels of psychological resilience were moderate to high, their attitudes toward seeking psychological help were moderate, and their levels of forgiveness were relatively high. In addition, psychological resilience was found to be positively and significantly associated with the self-forgiveness and forgiveness of situations dimensions. Attitudes toward seeking psychological help were found to be weakly and positively associated only with the self-forgiveness dimension. The findings suggest that psychological resilience and forgiveness serve as important psychological resources in coping with traumatic experiences such as domestic violence and may contribute to the development of psychological support services for victims of domestic violence.