Acil tıp asistanlarının kaygı düzeyi, madde kullanımı ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi
Anxiety levels, substance abuse of emergency medicine residents, and determination of their relationship
- Tez No: 660854
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, İlk ve Acil Yardım, Psychiatry, Psychology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Acil tıp asistanlarının kaygı düzeyleri ve madde kullanımı durumlarının saptanıp demografik verilerle aralarındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Acil tıp asistanlarına Google Forms üzerinden demografik özellikleri, çalışma şartları ve madde kullanımı ile ilgili anket ve beraberinde durumluk ve süreklilik kaygı ölçekleri uygulandı. BULGULAR: Acil tıp asistanlarının orta düzeyde kaygı sahibi olduğu tespit edilmiştir (Durumluk kaygı puan ortalaması=45.2, süreklilik kaygı puan ortalaması=46.4). Kadın cinsiyet (p=0,013) ve acil tıp asistanlığı süresince psikolojik destek almakla (p=0,038) sürekli kaygı ölçeği arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AİM: It was aimed to determine the anxiety levels and substance use of emergency medicine residents of different seniority and to reveal the relationship between them together with demographic data. MATERIALS AND METHODS: A questionnaire about the demographic characteristics, work condition, and substance use with state and trait anxiety scales were applied to emergency medicine residents via Google Forms. RESULTS: Emergency medicine residents have moderate anxiety (State anxiety average score=45.2 trait anxiety average score=46.4). A positive significant correlation was found between the female gender (p=0.013), getting psychological support (p=0,038), and the trait anxiety score.