Tarihsel süreçte önemli salgın hastalıklar ve COVID-19'un sektörel açıdan ekonomik etkileri
Significant outbreak diseases in the historical process and the economic effects of COVID-19 in terms of the sector
  1. Tez No: 660855
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tarihsel süreç içerisinde birçok pandemi (Tüm ülkeyi veya tüm dünyayı etkileyen salgın bir hastalığı tanımlamak için kullanılır.) ve epidemi (salgın belli bir insan popülasyonun da, belli bir periyotta, yeni vakalar gibi görülen ancak önceki tecrübelere göre beklenenden fazla etki gösteren hastalıktır) insanlığı derinlemesine etkilemiştir. Pandemilerin en etkili yönlerinden biride yayılma hızları iler birlikte ortaya çıkan zincirleme etkilerinin dünya çapında olmalarıdır. Pandemiler ilk olarak sağlık sisteminin ardından da sosyoekonomik, turizm, kültürel, politik gibi pek çok alandaki işleyişi negatif yönde etkisi altına almaktadır. Pandemilerin etkisi altında kalan coğrafi bölge ve ülkeler pandeminin yaratmış olduğu etkileri en aza indirmek için sağlık, siyasi, ekonomik, sosyolojik gibi alanlarda çeşitli tedbirler alarak pandemilerin yarattıkları yıkımlardan en düşük seviyede etkilenmek için çeşitli yöntemler uygulamışlardır. Küresel alanda etkili olan ve ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona virüs ailesinden olan (COVİD-19) ilk başlarda çok ciddiye alınmaması, ortaya çıktığı coğrafyada kalacağına inanılmasının ardından Avrupa'ya ve devamında da tüm dünyaya yayılarak felaketler zincirine neden olmasıdır. Yaşanan bu salgın hastalığının etkisini kimse bu kadar tahmin edemezdi savaşların bile yapamadığını bir salgın tek başına yapmıştır. Ülkelerin sağlık sektöründe ki gücü, küresel güçlerin ekonomi ve sağlık sektöründeki yönetimi Covid-19 virüsüne karşı çok ciddi sınav vermiştir. Ortaya çıkan bu yeni tip korona virüs salgını ülkemizde de etkisini göstererek önemli olumsuz etkileri olmuştur. Bu çalışma tarih boyunca dünyayı etkisi altına alan salgınların neler olduğu ve etkileri korona virüsün ne olduğu nasıl yayılıp bir pandemiye dönüştüğü, alınan önlemlerin ekonomiye, sosyal yaşama, ulaşıma, turizme olan etkileri ve sonuçlarının tespitinin yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical process, many pandemics (used to describe an epidemic disease affecting the whole country or the whole world.) And epidemic (an epidemic is a disease that is seen as new cases in a certain human population, in a certain period, but has an effect more than expected according to previous experiences) has deeply affected humanity. . One of the most effective aspects of pandemics is that the knock-on effects that occur together with their spreading rate are worldwide. Pandemics negatively affect the health system and then the functioning of many areas such as socioeconomic, tourism, cultural and political. Geographical regions and countries under the influence of pandemics have taken various measures in areas such as health, political, economic and sociological in order to minimize the effects of the pandemic, and have implemented various methods to minimize the effects of pandemics. Being a member of the Corona virus family (COVID-19), which is effective in the global arena and first appeared in Wuhan, China in December 2019, was not taken too seriously at first and was believed to remain in the geography where it emerged, and then disasters spread to Europe and the whole world. caused the chain. Nobody could have predicted the extent of this epidemic so much that an epidemic alone did what wars could not do. The power of countries in the health sector, the management of global powers in the economy and health sector has given a serious test against the Covid-19 virus. This new type of coronavirus epidemic that has emerged has also had significant effects in our country. This study aims to determine the effects and effects of the epidemics that have affected the world throughout history and how the corona virus has spread and turned into a pandemic, the effects and consequences of the measures taken on the economy, social life, transportation, tourism.