Orta ve ciddi COVID-19 tanılı hastalarındaki ekokardiyografi parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of echocardiography parameters in patients with medium and serious COVID-19 diagnosis
  1. Tez No: 660873
  2. Yazar: JOMA S. J. SULAIMAN JOMA S. J. SULAIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amac: Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin (SARS-CoV-2) neden olduğu koronavirüs hastalığı (COVID-19) ilk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmi olarak pandemi ilan edildi. Hastalıkta genel olarak pulmoner komplikasyonlara odaklanılırken, kardiyovasküler komplikasyonların farkında olmak da son derece önemlidir çünkü bu farkındalık hastalıkla ilişkili mortalite oranının azalmasına önemli bir katkı sağlayabilir. COVID-19' un baskın klinik tablosu viral pnömoni olmasına rağmen; miyokardiyal hasar, aritmiler, akut koroner sendrom ve tromboembolizm gibi kardiyovasküler bozukluklara da neden olabilir. Bağışıklık sistemi regülasyonundaki bozulma, artan metabolik talep ve artmış prokoagülan aktivitesi COVID-19 ile ilişkili kardiyovasküler hastalığı olanlarda artmış advers sonuç riskinin bir kısmını açıklamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda COVID-19 tanısı almış hastalara rutin transtorasik ekokardiyografi yapılarak enfeksiyonun kalp üzerindeki etkileri araştırmayı amaçladık. Metod: Çalışmaya COVID-19 PCR (+) tanısı alan, pandemi servisinde yatışı olan toplam 42 hasta alındı. Hastalar tomografi görüntüleri, klinik değerlendirme, ateş, çoklu tedavi gereksinimi ve O2 saturasyon düşüklüğüne göre orta ve ciddi olarak iki gruba ayrıldı (orta olanlar n: 13 ) (ciddi olanlar n: 29). Aynı zamanda kontrol grup olarak COVID-19 hastalığı olmayan PCR (-) 20 hasta alındı. Tüm katılımcılara rutin transtorasik ekokardiyografi yapıldı, yapılan ekokardiyografide diyastolik parameterler ayrıntılı incelendi (Mitral inflow, TAPSE, E/A oranı, LAVI). Ayrıca hastanede yatış sürecinde alınan kan örneklerinde (Hgb, WBC, PLT, NTproBNP, koagulasyon parametreleri) gibi değerler incelendi. Toplanan ekokardiyografi verileri ve kan tablolari gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Yaş ve cinsiyet dağılımı açısından kontrol ve hasta grupları benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronavirus disease (COVID-19) caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) first appeared in Wuhan, China. It was officially declared a pandemic by the World Health Organization in March 2020. While focusing on pulmonary complications in the disease in general, awareness of cardiovascular complications is also extremely important, as this awareness can make a significant contribution to the reduction of the mortality rate associated with the disease. Although the predominant clinical picture of COVID-19 is viral pneumonia, COVID-19 can also cause cardiovascular disorders such as myocardial damage, arrhythmias, Acute Coronary Syndrome, and thromboembolism. Deterioration in immune system regulation, increased metabolic demand and increased procoagulant activity explain some of the increased risk of adverse outcomes in those with cardiovascular disease associated with COVID-19. Therefore, in our study, we aimed to investigate the effects of infection on the heart by performing routine transthoracic echocardiography on patients diagnosed with COVID-19. Method: A total of 42 patients who were diagnosed with COVID-19 PCR (+) and hospitalized in the pandemic ward were included in the study. Patients were divided into moderate and severe groups (moderate n: 13) (severe ones: 29) according to chest tomography images, clinical evaluation, fever, need for multiple treatment, and low O2 saturation. COVID-19 PCR (-) 20 volunteer were included as a control group. Routine transthoracic echocardiography was performed to all participants, and diastolic parameters were examined in detail in the echocardiography (Mitral inflow, TAPSE, E / A ratio, LAVI). In addition, values such as (Hgb, WBC, PLT, NTproBNP, coagulation parameters) in blood samples taken during hospitalization were examined. Collected echocardiography data and blood tables were compared between groups. Results: Control and patient groups were similar in terms of age and gender distribution.