Yapay açıklıklı radar sar tekniği kullanılarak depremlerin heyelanlar üzerinde tetikleme etkisinin modellenmesi: Çanakkale örneği
Modeling the triggering effect of earthquakes on landlides using synthetic aperture radar techni̇que : A case study of Çanakkale
- Tez No: 660878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Sentinel-1 uydu görüntüleri kullanılarak Çanakkale'de 2017-2019 yılları arasında yaşanan depremlerin, ilde varlığı bilinen heyelan alanları üzerindeki olası tetikleme etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında Avrupa Uzay Ajansının (ESA) kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğu Yapay Açıklıklı Radar (SAR) görüntüleri, SNAP 7.0 yazılımı ile işlenmiştir. Değerlendirme aşamasında deformasyon öncesi ve sonrasını gösteren SAR görüntü çiftleri üzerinde, faz farkı alınarak yüzey deformasyonlarını santimetrenin altındaki hassasiyetle tespit etmeye yarayan DInSAR tekniği kullanılmıştır. Çanakkale ili Merkez ilçede bulunan Güzelyalı ve İntepe heyelanları, Lapseki ilçesi Adatepe ve Şevketiye heyelanları ile Biga ilçesinde bulunan Ambaroba heyelanını kapsayan çalışma sonucunda, bu alanlara karşılık gelen deformasyon sonuçları belirtilen analiz ve görsel şemalar yardımı ile gösterilmiştir. Çalışma sonucunda edinilen bulgulara göre; heyelan alanlarında yaşanan depremlerin tetikleme etkisi nedeniyle santimetre düzeyinde kütle hareketlerine neden olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the possible triggering effect of the earthquakes happened in Çanakkale between 2017-2019 on landslide areas known to exist in the province was investigated using Sentinel-1 satellite images. Within the scope of the study, the data were processed using SNAP 7.0 software, the Synthetic-Aperture Radar (SAR) images, which was provided by the European Space Agency (ESA) to the users free. During the evaluation phase, the DInSAR technique, which was used for detecting the surface deformations with a sensitivity below centimeter, by taking the phase difference on the SAR image pairs displaying the deformation before and after the earthquake. As a result of the study, which involved the Güzelyalı and İntepe landslides in the central district of Çanakkale, the Adatepe and Şevketiye landslides in the Lapseki district, and the Ambaroba landslide in the Biga district, the deformation results corresponding to these areas were demonstrated with the help of the analysis and visual diagrams. According to the findings obtained as a result of the study, it was determined that earthquakes in landslide areas caused mass movements at centimeter level due to the triggering effect.