Elma posasının lifsel kaynak olarak muffin keklerde kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of apple pose's usage possibilities i̇n muffin cakes as a fiber source
  1. Tez No: 660877
  2. Yazar: BURHANETTİN YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONURHAN GÜCÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Karaman bölgesinde yetişen elma çeşitlerinin işlenmesi sırasında açığa çıkan elma posalarının kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kek üretiminde kullanımı araştırılmıştır. Unlu mamul ürünlerden tüketimi oldukça yaygın olan keklerde belirli oranlarda un yerine kullanılarak lif içeriği yüksek muffin kek üretimi gerçekleştirilmiştir. Muffin kek üretiminde kek hamuru formülasyonunda bulunan undan %5, %7.5 ve %10 oranlarında çekilerek yerine aynı oranlarda elma posası ilave edilmiştir. Kontrol numunesinde elma posası kullanılmamıştır. Kontrol numunesi ve farklı oranlarda (%5, %7.5 ve %10) elma posası katkılı keklerin nem ve yağ değerleri sırasıyla %17.22, %17.70, %17.94 ve %18.55; %19.31, %18.31, %18.41 ve %18.29 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of powdered after being dried apple pose which comes out during the processing of apple varieties grown in the Karaman region in the cake production was researched. In cakes whose consumption from bakery products is quite common, muffin cake production with high fiber content was produced using apple pose instead of certain amounts of flour. In the production of muffin cakes, 5%, 7.5% and 10% of the flour in the cake dough formulation was removed and replaced with the same proportions of apple pose. Apple pose was not used in the control sample. Moisture values and fat values of control sample and the cakes with different proportions (5%, 7.5% and 10%) of apple pose added were found respectively; 17.22%, 17.70%, 17.94% and 18.55%; 19.31%, 18.31%, 18.41% and 18.29%.