Metformin kullanan tip2 diyabet hastalarında vitamin b12 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of vi̇tami̇n b12 levels i̇n type 2 di̇abeti̇c pati̇ents treated wi̇th metformi̇n
  1. Tez No: 660880
  2. Yazar: UMUT ERASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH KALYON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş : Diyabetes mellitus tanısı alanlarda baslangıç tedavisi genellikle metformin veya sulfonilürelerdir. Diyabetin dünya çapında yaygın prevelansı , tedavi ve komplikasyonları üzerinde araştırma eğilimi doğurmuştur. Bunlardan sık karşılaşılan vitamin B12 eksikliği tip 2 diyabetik hastalarda nörolojik problemlere ve nadiren anemiye sebep olmaktadır. Amaç : Metformin kullanan tip 2 diyabet hastalarında B12 vitamin düzeylerini saptamak, B12 vitamin eksikliği görülme sıklığı ve bu eksikliğin metformine bağlı olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem : Çalışma Ekim 2013 ile Mayıs 2014 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları ve diyabet polikliniklerinde takip edilen ADA( Avrupa Diabet Cemiyeti) kriterlerine göre tip 2 diyabet tanısı almış, tedavide OAD olarak metformin kullanan hastalar ile diyabet tanısı olup metformin kullanmayan hastaların dosyaları üzerinden yapıldı. Yalnızca diyet tedavisi alanlar, B12 kullananlar ve yalnızca insülin tedavisi alanlar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular : İstatistiklere göre çalışmaya 73 erkek birey, 141 bayan birey katılmıştır. Çalışmanın %34.10 ü erkek bireylerden oluşurken %65,90 ı bayan bireylerden oluşmaktaydı. Çalışmanın %27,60 si 19-49 yaş aralığında, %52,80 i 50-67 yaş aralığında ve %19, 60 68-87 yaş aralığındaydı. Vaka ve kontrol gruplarındaki ortalama vitamin B12 değeri sırasıyla 360,929+22,368 pmol/l , 416,503+32,552 pmol/l olarak ölçüldü. Sonuç : Grup değişkenin iki alt grubu olduğundan metformin kullanan vaka grubu ve metformin kullanmayan kontrol hasta grubu için kullanılacak test parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U testinin sonucuna göre grup faktörünün B12 değeri üzerine bir etkisinin olduğu görülmüştür (P değeri=0,014
Özet (Çeviri)
Introduction: Metformin or sulfonilureas are usually the first-line medication for newly diagnosed diabetic patients. The worldwide prevalence of diabetes has caused a tide of research in the field of diabetic medication and complications. Vitamin B12 deficiency is frequently reported and causes norological problems and anemias in metformin treated diabetic patients. Purpose : To determine the vitamin B12 levels and frequence of deficiency in metformin treated type 2 diabetic patients . To investigate whether this problem contribute to metformin use. Materials and methods: This study was performed over the case files of metformin treated type 2 diabetic patients diagnosed according to ADA(American Diabetes Association) criteria and diabetic patients treated with another OAD, who were followed by Okmeydanı Training and Research Hospital internal medicine and diabetes policlinics or were hospitalized in internal medicine clinic between October 2013 and May 2014. The patients using vitamin B12 , treated only with insülin or taking diet were excluded from the study. Results: According to statistics , the study included 73(%34.1) male and 141(%64.9) female patients. In our study %27.6 of the patients rated between 19-49 ages, %52.8 rated between 50-67 ages and %19.6 rated between 68-87 ages. Patients in the case and control groups had a mean vitamin B12 levels of 360,929+22,368 pmol/l and 416,503+32,552 pmol/l respectively. Conclusion : Because of group variable has two subgroups, the metformin treated case group and the control group treated with another OAD compared according to results of non parametric Mann Whitney U test , the group factor had an effect on the B12 value. Consequently, the value of vitamin B12 in the metformin treated patients group was lower. Vitamin B12 deficiency is a preventable case, because of this our findings suggest routine measurement of vitamin B12 levels in metformin treated type 2 diabetic patients. Key Words : type 2 diabetes mellitus, metformin, vitamin B12