Erişkin bireylerde sosyal medya bağımlılığı ve fiziksel aktivite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between social media addiction and physical acti̇vi̇ty in adults
- Tez No: 918964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Sosyal medya günümüzde insanlar arasında hızla yaygınlaşan ve popülerliği her geçen gün artan bir iletişim platformu haline gelmiştir. Video izleme, oyun oynama ve boş zamanlarda bilgisayar kullanımı gibi hareketsiz davranışlar, bireylerin normalde fiziksel aktiviteye ayırabilecekleri zamanla rekabet etmekte ve bu durum yaşam tarzını etkileyebilmektedir. Bu çalışmada sosyal medya bağımlılığı ve fiziksel aktivite arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tek merkezli, prospektif, kesitsel, tanımlayıcı nitelikte olup, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde 01.08.2024-30.09.2024 tarihleri arasında yapıldı. Sosyodemografik verilere ait sorular, sigara ve alkol kullanma durumu, düzenli egzersiz yapma, sosyal medya kullanımıyla ilgili sorular, Birinci Basamak İçin Fiziksel Aktivite Anketi (BBFAA) ve Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Formunu (SMBÖ-YF) içeren anket yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken IBM-SPSS 25 istatistik programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN SOCIAL MEDIA ADDICTION AND PHYSICAL ACTİVİTY IN ADULTS Aim: Social media has become a rapidly spreading and increasingly popular communication platform among people today. Sedentary behaviors such as watching videos, playing games, and using computers in free time compete with the time that individuals can normally allocate to physical activity, and this can affect their lifestyle. This study aims to examine the relationship between social media addiction and physical activity. Materials and Methods: Our research is single-center, prospective, cross-sectional, descriptive and was conducted in Ankara Education and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 01.08.2024 - 30.09.2024. The questionnaire, which included questions on sociodemographic data, smoking and alcohol use, regular exercise, social media use, Physical Activity Questionnaire for Primary Care (BBFAA) and Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMBO-YF), was applied via face-to-face interview technique. IBM-SPSS 25 statistical program was used to evaluate the findings obtained in our research.