Endülüs'te Benî Ahmer (Nasrîler) döneminde edebî çevre
The literary environment during 'Bani al Ahmar' (Nasrids) period in Andalusia
  1. Tez No: 660903
  2. Yazar: MAHMUT ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİRAYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bulunduğu konum ve sahip olduğu güzellikler sayesinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Endülüs, 711 yılından 1492 yılına kadar Müslümanların hâkimiyeti altında kalmıştır. Endülüs kelimesinin anlamı, Müslümanların sahip oldukları toprak büyüklüğüyle orantılı bir şekilde bazen genişlemiş bazen daralmıştır. İlk dönemlerde bütün yönleriyle Doğu'dan beslenen Endülüs, sonraki dönemlerde kendine has üslubunu oluşturmayı başarmıştır. Endülüs'ün sahip olduğu güzellikler, onun diğer ülkelerle kıyaslanmasına sebep olmuştur. Bu kıyas kendisini edebiyat sahasında da göstermiş ve bazı edebiyatçılar, Endülüs edebiyatının Arap edebiyatının bir uzvu olduğunu unutarak Endülüs edebiyatını Doğu'unun takliti olarak değerlendirmişlerdir. Aslında böyle birşeyin varlığı,“Edebiyat toplumun aynasıdır”gerçeğini yok saymak anlamına gelmektedir ki bu da kabul edilemez. Endülüs'ün eşsiz doğası, bulunduğu konum, farklı din ve kültürlerle olan teması, Endülüs'te hüküm süren hanedanların her ne kadar Müslüman olsalar da farklı etnik unsurlara sahip olmaları ve giderek artan Hristiyan etkisi gibi etkenler, Endülüs edebiyatının kendine has bir üslup oluşturmasına, Endülüs edebiyatında önemli simaların yetişmesine ve eşsiz eserlerin kaleme alınmasına vesile olmuştur.
Özet (Çeviri)
Andalusia, which has hosted many civilizations thanks to its location and beauties, has remained under the rule of Muslims from 711 to 1492. The meaning of the word Andalusia sometimes has expanded and sometimes narrowed in proportion to the size of the land Muslims had. In the first periods, Andalusia, which was fed from the East with all its aspects, has succeeded in creating its own style in the following periods. The beauty of Andalusia has caused it to be compared with other countries. This comparison has also shown itself in the field of literature and some literature writers has regarded Andalusian literature as an imitation of the East by forgetting that Andalusian literature is a part of Arabic literature. In fact, the existence of such a thing means to ignore the fact that“Literature is the mirror of society”, which is unacceptable. The factors such as unique nature of Andalusia, its location, its contact with different religions and cultures, although the dynasties that reigned in Andalusia were Muslims, they had different ethnic elements and the increasing Christian influence, have conduced toward Andalusian literature to create its unique style, grow up important figures and to have been written unique work in Andalusian literature.