Stratejik bir araç olarak faaliyet tabanlı bütçeleme: Bir yemek şirketi üzerine uygulama
Activity-based budgeting as a strategic tool: Application on a caterer
  1. Tez No: 660925
  2. Yazar: CANSEL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN VARGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Faaliyet tabanlı bütçeleme, gelecek dönem faaliyetleri için yapılması planlanan çıktıları temin edebilmek amacıyla gerekli olan kaynakların faaliyetler dikkate alınarak bütçelenmesini sağlayan bir bütçeleme sürecidir. İşletmelerin hedeflerine ulaşabilmek adına önlerine çıkabilecek her türlü zorluğa karşı hazırlıklı olmaları gerekir. Faaliyet tabanlı bütçeleme süreci, stratejik planlama yardımıyla hedeflere ulaşmak için bütçe sistemini faaliyet tabanlı bütçe ile birlikte yürütmekte olup, gelecek dönem ürün ve hizmetlere olan talebi yerine getirebilmek adına gereksinim duyulan kaynak kullanım miktarını tespit etmekte ve kaynakların elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda gerçekleştirilen çalışmada, modern bir yaklaşım tekniği olan faaliyet tabanlı bütçeleme yönteminden bahsedilmiş ve bir yemek şirketinde uygulama yapılmıştır. Uygulama sonuçlarına göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışmanın birinci bölümünde bütçe, bütçe çeşitleri ve geleneksel bütçe anlayışından bahsedilmiştir. Daha sonra modern bütçe sistemi olarak adlandırılan faaliyet tabanlı bütçeleme ve sürecinden bahsedilmiş olup, bir yemek şirketinde uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Activity-based budgeting is a budgeting process that allows you to budget the resources necessary to ensure the results planned for future activities, taking into account the activities. Businesses need to be prepared for any challenges they may face in order to achieve their goals. Activity-based budgeting and strategic planning process to achieve your goals with the help of the budget system of activity-based budget along with leading and next term in order to fulfill the demand for their products and services to obtain resources that are needed to help determine the amount of resource usage. In this context, activity-based budgeting method, which is a modern approach technique, was mentioned and applied in a catering company. It is intended to be evaluated according to application results. For this purpose, budget, budget types and traditional budget understanding were mentioned in the first part of the study. Activity-based budgeting and its process, later called the modern budget system, were mentioned and their application was included in a catering company.