Sosyal refah devletinde regülasyonlar: Nordic ülkeleri ve Türkiye örneği
In welfare state regulations: Nordic countries and the case of Turkey
  1. Tez No: 660926
  2. Yazar: NAGİHAN ÖZKANCA ANDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KARAYILMAZLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sanayi Devriminin gerçekleşmesi ile kitleler arasında yayılan toplumsal eşitlik isteği sosyal refah devletlerinin doğuşuna sebep olmuştur. Bu süreçten sonra yaşanan 1929 Ekonomik Buhranı, İkinci Dünya Savaşı gibi toplumsal açıdan yıkım getiren olayların ardı ardına gerçekleşmesi de müdahaleci devlet rolünün önemini ortaya koymuştur. Sosyal refah devletleri böylece yapılaşmasını tamamlamış ve vatandaşının hayat standardını yükseltmeye çalışan yeni devlet tipleri ortaya çıkmıştır. Sosyal refah devletleri gelişme, yükselme ve çöküş dönemlerine ayrılmış ve dünyada yaklaşık 45-50 yıl kabul gören devlet yaklaşımı olmuştur. Ancak çöküş döneminde dahi sosyal refahın getirdiği avantajlardan vazgeçmeyen NORDIC ülkeleri dönüşümünü çağa uydurmuş ve başarılı bir sosyal refah modeli oluşturmuştur. Bu açıdan tezde NORDIC model ile ülkemiz veri zarflama analizi yöntemi ile incelenmiş ve gerekli değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the realization of the Industrial Revolution, the desire for social equality spread among the masses caused the emergence of social welfare states. The fact that socially destructive events such as the 1929 Economic Depression and the Second World War, which took place after this period, took place one after the other, revealed the importance of the interventionist state role. Social welfare states have thus completed their structuring and new types of states that try to increase the living standards of their citizens have emerged. Social welfare states are divided into periods of development, rise and collapse and have been the state approach accepted in the world for about 45-50 years. However, NORDIC countries, which did not give up the advantages of social welfare even in the period of collapse, adapted their transformation to the times and created a successful social welfare model. In this respect, in the thesis, our country has been examined with the NORDIC model and the data envelopment analysis method and the necessary evaluations have been made.