Eski Mezopotamya'da kehanet geleneği
The tradition of divination in the Ancient Mesopotamia
- Tez No: 660939
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Kehanet olgusu Eski Mezopotamya'da insanların hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak onların evreni, etraflarında meydana gelen olayları ve kendilerini değerlendirmelerinde önemli etkilere sahip olmuştur. Onlara göre evrendeki fiziki ve beşerî unsurlar dikkatli bir şekilde gözlemlendiğinde keşfedilebilen birtakım kehanet işaretleri aracılığıyla insanların kaderlerini belirleyen tanrılar ile iletişim kurmak ve gelecekte gerçekleşmesi muhtemel olaylar hakkında önceden bilgi sahibi olmak mümkündür. Çünkü tanrıların aldıkları kararları uygulamadan önce yeryüzünde ya da gökyüzünde yer alan çeşitli kehanet işaretleri ile insanlara bildirildiklerine ve bu işaretler doğru bir şekilde yorumlandığında tanrıların niyetlerinin sarih bir şekilde anlaşılabileceğine inanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of divination, as an indispensable part of the lives of people in Ancient Mesopotamia, had important effects on their assessment of the universe, the events happening around them and themselves. According to them, it was possible to communicate with the gods who determine the fates of people and to have information about possible future events through some omen that can be discovered when the physical and human elements in the universe are carefully observed. Because it was believed that before the gods were implementing their decisions, they were informing this to the people by various omen on the earth or in the sky and that the intentions of the gods could be clearly understood when these omen were interpreted correctly.