Ortaokul öğrencilerinin okul tükenmişlik düzeyi ile anne-baba tutumu arasındaki ilişki
Examination of the relationship between secondary school students' level of school burnout and parent attitude
  1. Tez No: 660961
  2. Yazar: FATMA NUR ÇENGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin okul tükenmişlik düzeyi ile anne baba tutumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanan metadolojik bir çalışmadır. Araştırma; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yer alan Sultangazi İlçesi'nde bulunan 21 temel eğitim kurumunda gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini; Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 21 Resmi Okulda okuyan 26.849 ortaokul öğrencisi, örneklemini ise araştırmaya katılmaya gönüllü 1047 ortaokul öğrencisi oluşturdu. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgiler Formu”, ''İlköğretim II. Kademe Öğrencileri İçin Okul Tükenmişlik Ölçeği“ ve ”Anne-Baba Tutumu Ölçeği“ kullanılarak toplandı. Bu araştırmada okul tükenmişliği ölçeğinin güvenirliği Cronbach's Alpha= 0,912 olarak, anne baba tutumu ölçeğinin güvenirliği Cronbach's Alpha= 0,844 bulundu. Örneklem grubundaki öğrencilerin ”okul tükenmişliği toplam“ puan ortalaması 56,318±15,201 bulundu. Öğrencilerin Anne Baba Tutumu Ölçeği ”Kabul İlgi“ Alt Boyut puan ortalaması 28,189±4,940, ”Özerklik“ alt boyut puan ortalamasının 22,543±5,181, ”Denetleme" alt boyut puan ortalaması 22,331±4,386 saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was condusted to determine the relationship between secondary school students' level of school burnout and parent attitudes. As methodological the research was carried out in 21 basic education institutions in Sultangazi District within the body of Istanbul Provincial Directorate of National Education. It was implemented after the necessary permissions were obtained from the Istanbul Provincial Directorate of National Education. Data were collected from schools between December 1, 2019 and February 1, 2020. The population of the study consisted of 26,849 secondary school students studying at 21 official schools affiliated to Sultangazi District National Education Directorate, and the sample consisted of 1047 secondary school students who volunteer to participate in the study. The data of the study were collected by using“Introductory Information Form”,“School Burnout Scale for Secondary School Students”and“Parent Attitude Scale”. In this study, the reliability of the school burnout scale was found as Cronbach's Alpha=0,912, and the reliability of the parent attitude scale was found as Cronbach's Alpha=0,844. It is found that the average of the total score of“school burnout”of the students in the sample group is 56,318±15,201. It is determined that Students' Parent Attitude Scale“Acceptance-Interest”Sub-Dimension mean score was 28,189±4,940,“Autonomy”Sub-Dimension mean score was 22,543±5,181,“Supervision”Sub-Dimension mean score was 22,331±4,386.