Aliya İzzetbegoviç düşüncesinde din, ahlâk ve sanat
Religion, morals and art from the perspective of Alija Izzetbegović's
- Tez No: 660962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN HEMŞİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
20. yüzyıl Avrupasında yaşamış Müslüman bir düşünür ve entelektüel olan Aliya İzzetbegoviç, düşünce sahasında ortaya koyduğu fikirleri ve eserleri aracılığıyla güncelliğini korumaktadır. Onun İslâm'ın modern çağda karşılaştığı sorunları anlamanın da ötesinde İslâm'a biçtiği önem ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri önemli görünmektedir. İzzetbegoviç, Dünya'yı ve dünyanın içindekilerini tıpkı insanın fıtrî yaratılışındaki birliği merkeze alarak düalist ya da düalist düşüncenin tek yönüne vurgu yapan düşünceleri tartışma konusu eder. İzzetbegoviç'in bu tür bir düalizm okuması onun düşüncesinin temelini oluşturur. Bundan dolayıdır ki o, madde ve mana birliğini, disipline edilmiş bilgilerin karşısına dinsel kuşatıcılığı, bilimin karşısına varoluşsal cevaplar taşıyan dinî ve sanatı koyarak tartışır. Ele aldığı bu yargıları, temellerine inerek çözümlemeye çalışır. Bu çalışma, Aliya İzzetbegoviç'in söz konusu sorunlara ilişkin olarak ahlâk ve sanat alanındaki görüşlerini daha sistematik bir şekilde ortaya koymayı ve bu görüşlerin din ile ne gibi bir ilişki içinde olduklarını göstermeyi, ayrıca bu düalizm okumasında İzzetbegoviç'in nereye karşılık geldiğini tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Alija İzetbegovic was a Muslim philosopher, intellectual who lived in the 20th century in Europe, still preserve his actuality through his ideas he put forth in the field of ideas and his works. Beyond his understanding of the problems of Islam in the modern age, his care about Islam and resolution proposals for those problems seem important. İzetbegovic discusses the ideas which are dualist or emphasize one side of dualism by centralizing the unity of human creation just as seeing the world and everything on it as a whole. İzetbegovic's perusal of this kind of dualism constitutes the basics of his ideas. Therefore, he discusses the unity of matter and sense by putting religious encompassing against disciplined epistemes (knowledge), and religion and art which contains existential answers against science. He tries to sort out these evaluations by examining their basics. In this work, it's aimed to indicate the opinions of Alija İzetbegovic through those problems in the perspective of morality and art, the relationship between these opinions and religion, measure his perusal of dualism by using descriptive method and put forth its results.