Türkiye'de dış ticaret ve lojistik faktörü
Foreign trade and logistics faktor in Turkey
  1. Tez No: 660992
  2. Yazar: ÜMMÜ AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Lojistik kavramı insanlık tarihi boyunca insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmetler sunmuş, dış ticaret ise insanların refah içinde yaşamaları için ülkelerin gelir ve döviz kaynağı elde etmesinde önemli rol oynamıştır. Türkiye'nin jeopolitik konumu hem lojistik hem de dış ticaret faktörlerinde büyük avantaja sahip olmasında etkili olmuştur. Üç kıtayı birbirine bağlar konumda olması, üç tarafının denizlerle çevrili olması ve üç kıtayla kesintisiz karayolu ağlarına sahip olması Türkiye'nin lojistik faaliyetlerde aktif rol oynamasına ve dış ticaretinin sürekli gelişmesinde etkili olmuştur. Yapılan bu çalışmada dış ticaret ve lojistik faktörlerinin birbirleriyle olan ilişkileri incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde lojistik faktörünün süreçlerinden bahsedilmiş, ikinci bölümde ise dış ticaretin ortaya çıkışından ve dış ticaret işlemlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü kısımda ise Türkiye'nin mevcut dış ticaret ve lojistik durumları incelendikten sonra lojistik faktörüne ilişkin Swot Analizi yapılmıştır. Sonuç olarak dış ticaret ve lojistik faktörlerinin birbirlerinin gelişiminde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of logistics has provided services to meet the needs of people throughout human history and foreign trade has played an important role in generating income and foreign currency resources for people to live in prosperity. Turkey's geopolitical position has been influential in having great advantages in both logistics and foreign trade factors. Turkey is located connects three continents and it is surrounded by the sea on three sides and it has uninterrupted road networks with three continents. All these have led to play an active role in Turkey's logistic activities and Turkey's foreign trade it has been effective in continuous improvement. In this study, the relationship of foreign trade and logistics factors with each other is examined. This study consists of three parts. In the first part of the study, the processes of the logistics factor are mentioned. In the second part, the emergence of foreign trade and foreign trade transactions are mentioned. In the third part of Turkey's current foreign trade and logistic conditions are discussed. And then Swot Analysis regarding the logistics factor was performed. As a result, it has been observed that foreign trade and logistics factors are effective in each other's development.