169 nolu Ayıntȃb Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1029-1030 / M. 1619-1621)
The transcription and evaluation of Ayıntȃb Sheria Registry numbered 169 (H. 1029-1030 / M. 1619-1621)
  1. Tez No: 661001
  2. Yazar: PASHA JAFAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Şer'iyye Sicil'leri, Osmanlı Devletinin birinci elden kaynakları olup, şehirlerin siyasȋ, idarȋ ve sosyal tarihinin aydınlatmasında önemli rol oynamaktadır. Şerʻiyye Sicil'lerini incelemeden Osmanlı Devleti şehirlerinin tarihi hakkında tam ve doğru bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Bilindiği üzere Şerʻiyye Sicil'leri merkez ve taşra arasında yapılan diplomatik yazışmaların da tutulduğu önemli belgelerdir. Bu gerçekten hareketle 169 nolu Ayıntȃb Şer'iyye Sicili'nin Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi adını taşıyan ve H.1029-1030/ M.1619-1621 yıllarını kapsayan bu tezimizde, diplomatik yazışmaların da ışığında Gaziantep şehir tarihinin aydınlatılmasına katkı sağlamayı ve şehir tarihi ile ilgili çalışmalarda araştırmacılara yol göstermeyi amaç edindik.
Özet (Çeviri)
The Sheria Registers are the primary sources of the Ottoman state and play an important role in enlightening the political, administrative and social history of the cities. Without examining the Sheria Registers, it is not possible to reach complete and accurate information about the history of the Ottoman Empire cities. As it is known, Sheria Registers are important documents in which diplomatic correspondence between the center and the provinces is kept. Based on this fact, in this thesis that covers the years H.1029-1030 / M.1619-1621 and named Transcription and Evaluation of Ayıntȃb Sheria Registry In the light of diplomatic correspondence, we aimed to contribute to the enlightenment of Gaziantep city history and to guide researchers in studies on city history.