Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşiv Müzesi'nde bulunan madeni mutfak eşyaları
Metal kitchenware in Odemis Municipality Yıldız Kent Archive Museum
- Tez No: 661000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşiv Müzesi'nde bulunan 60 mutfak eşyasının incelendiği bu tezde, Ödemiş, Ödemiş'in konumu, tarihi ve söz konusu müze hakkında bilgi verilmiştir. Özellikle Ödemiş'in tarihsel süreci ve bu süreçte ev sahipliği yaptığı uygarlıklar ele alınmıştır. Daha sonra müzeler, müzeciliğin tanımı ve çeşitlerine değinilerek, ÖYKAM ve onun müzecilik içerisindeki yeri ve önemi açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, maden sanatı ve maden sanatının tarihsel gelişimlerine, özellikle bu çalışmaya konu olan eserlerin ait olduğu yüzyıllar arasında değinilmiştir. Döküm, dövme, preste basma, sıvama gibi yapım tekniklerinin ve süsleme tekniklerinin ele alındığı dördüncü bölümde, teze konu olan eserler dışındaki yapım ve süsleme tekniklerine de yer verilmiştir. Çalışmanın asıl bölümünü oluşturan katalog kısmında, ÖYKAM'da bulunan 60 eserin detaylı fiş bilgileri işlenmiştir. Değerlendirme kısmında, grafikler, yüzdelik veriler ışığında ele alınan eserlerin yapım, süsleme, dönem, temin, motif, kitabe gibi durumları hakkında değerlendirmeler yapılarak, söz konusu eserler ile bu eserlerin genel formları arasındaki ilişkiye dikkat çekilmiştir. Sonuç kısmında, genel bir özet verildikten sonra bu çalışmanın alanda doldurduğu boşluktan, müzecilik ve müzelerle ilgili öneri ve çıkarımlardan bahsedilmiştir. Kaynaklara yer verildikten sonra 48 eserin çizim listesi, 60 eserin fotoğraf listesi ve ekler bölümünde de bu çizim ve fotoğrafların görsellerine yer verilmiştir. ÖYKAM'la ilgili yapılan bu çalışmada, maden sanatının tarihi ve bu tarih içinde ÖYKAM'ın yeri ve önemi pekiştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis in which 60 metal kitchenware in Odemis Municipality Yildiz Kent Archive Museum, information is given about the location, history and the museum of Odemis. Especially history of Odemis and civilizations that lived here are handled. Then after examining the museums and types of the museums, Odemis Municipality Yildiz Kent Archive Museum and importance of it is handled. In the 3rd chapter of this thesis historical developments of the metal art and metal art, especially between the centuries that the works subject to this study belong, are mentioned. In the fourth chapter, in which production techniques and decoration techniques such as casting, forging, pressing and plastering are discussed, production and decoration techniques other than the works subject to the thesis are also included. In the catalog chapter that constitutes the main part of the work detailed receipt information of 60 works has been processed. In the assessment, the construction, decoration, period, supply, motif, inscription status of the works considered in the light of the graphics and percentage data were evaluated and the relationship between the works in question and the general forms of these works was pointed out. In the conclusion part, after giving a general summary, the gap this study filled in the field, suggestions and inferences about museums and museums were mentioned. After the references are included, the drawing list of 48 works, the photo list of 60 works and the visuals of these drawings and photographs are included in the appendix section. In this study about Odemis Municipality Yildiz Kent Archive Museum, the history of the art of metal and the place and importance of Odemis Municipality Yildiz Kent Archive Museum in this date have been tried to be reinforced.