Microfinance institutions in Afghanistan: Developments and challenges
Afganistan'daki mikrofinans kurumları: Gelişmeler ve zorluklar
  1. Tez No: 661015
  2. Yazar: NAJEEBURAHMAN LUTFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, mikrofinans kurumlarının deneyimlerini analiz etmek ve gelecekteki beklentiler için hangi dersleri alacağımızı ortaya çıkarmak amacıyla Afganistan bağlamında Mikrofinans kurum uygulamalarına ve deneyimlerine kapsamlı bir bakış sunmaktır. Araştırma, Afganistan'da mikrofinans kurumlarının kurulmasından bu yana, misyonlarının belirli yönlerinde başarılı olduklarını, ancak aynı zamanda büyük sermaye kaybına, iflasa neden olan ve diğer şirketlerle birleşmek zorunda kalan zor koşullar ve başarısızlıklarla karşılaştıklarını göstermiştir. Bu çalışma, Afganistan'ın farklı Mikrofinans kurumlarının İcra Kurulu Başkanları, Uzmanlar, Kredi Başkanı, Planlama ve Stratejik Yöneticiler ve Kredi Müdürleri gibi yüksek hiyerarşiden veya üst düzey yönetimden çevrimiçi bir görüşmenin yapıldığı birincil kaynaklara dayanmaktadır. Araştırmanın gerçekleştirilmesi için olasılıksız örnekleme yöntemi kullanılmıştır çünkü katılımcılar belirli özelliklere göre seçilmiştir. Yanıtların analizi, Afganistan'daki Mikrofinans kurumlarının işleyişini olumsuz etkileyen iç ve dış faktörlerin olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, Afganistan'da yıllardır çalışan farklı Mikrofinans Kurumlarına rağmen, yoksulluğun özellikle Afganistan'ın kırsal alanlarında hala büyük bir endişe olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışma, ülkedeki dini inançların, yolsuzluğun ve güvenlik eksikliğinin Afganistan'daki Mikrofinans kurumlarının zorluklarının ve başarısızlıklarının arkasındaki temel nedenler olduğunu gösteren örnekler de getirdi. Bu temelde, Mikrofinans kurumlarının İslami ürün ve hizmetleri sunmayı düşünmesi önerilir çünkü Afganistan İslami inançların üstün olduğu bir ülke. Böyle bir ürünü piyasaya sürerek, mikrofinans kurumlarının potansiyel kullanılmayan pazarlarına ulaşmalarına da yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the experiences of microfinance institutions and present a comprehensive view of Microfinance institution practices and experiences in the context of Afghanistan for the purpose of figuring out what lessons do we get for future prospects. The research has shown that since the establishment of microfinance institutions in Afghanistan, they have been successful in certain aspects of their missions, but also have faced difficult circumstances and failures which resulted in massive capital loss, bankruptcy, and had to merge with other companies. This study relies on primary sources where an online interview was conducted from the high hierarchy or top level of management such as Chief Executive Officers, Experts, Head of Credit, Planning and Strategic Managers and Credit Managers of different Microfinance institutions of Afghanistan. The non-probability sampling method was used for the fulfillment of the research because respondents were selected based on specific characteristics. Analysis of the responses demonstrated that there are external and internal factors that negatively affected the operation of Microfinance institutions in Afghanistan. The results indicate that despite different Microfinance Agencies working for years in Afghanistan, poverty is still a big concern especially in rural areas of Afghanistan. Also, the study brought examples that show that religious beliefs, corruption, and lack of security in the country are the key reasons behind the challenges and failures of Microfinance institutions in Afghanistan. On this basis, it is recommended that Microfinance institutions should consider introducing Islamic products and services because Afghanistan is a country where Islamic beliefs are superior. By launching such a product, it will also help microfinance institutions to achieve their potential untapped market.