Uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilen yönetici eğitimi faaliyetlerinin yayılım süreçlerinin incelenmesi
Investigation of diffusion process of executive training activities conducted through distance education
- Tez No: 661014
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yönetici eğitimi konusunun farklı platformlarda ve özellikle uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirildiği uygulamalar sırasında meydana gelen yayılım sürecini, yeni kurumsal kuram kapsamında incelemek, yönetici eğitiminin aktarılırken kullanıldığı kanalları ele almak ve uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilen yönetici eğitimi yayılım sürecinin ilişkili olduğu kurumsallaşma koşullarını ifade etmektir. Uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilen yönetici eğitimi yayılımının incelendiği bu çalışmada analiz düzeyi; yönetici eğitimi örgütsel alanı, analiz birimi ise yönetici eğitimi örgütsel alanında yer alan aktörlerdir. Çalışma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması; iç içe geçmiş çoklu durum deseni ve betimsel durum çalışması kapsamında ele alınmıştır. Örgütsel alanda yer alan aktörlerin sayısı ve örgütsel alanda ele alınan çoklu bağlam ifadeleri sebebiyle bu tasarım uygulanmıştır. Örgütsel alan içerisinde yer alan aktörlerin baskılar sebebiyle birbirlerinden etkilendikleri, bu doğrultuda içeriklerin yanında süreçlerin ve yapıların da eşbiçimlilik mekanizmalarından etkilendiği görülmektedir. Aynı zamanda örgütsel alan içerisinde yer alan aktörlerin yönetici eğitimi yayılımı sürecindeki koşulların kurumsallaşma ile olan ilişkisinin hangi koşullarda gerçekleştiği ifade edilmiştir. Çalışmada kamu yapıları kapsamında Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinin uzaktan eğitim faaliyetlerinde stratejik konumda yer alan üst düzey yöneticilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Özel yapılarda ise özellikle birbirleriyle ve kamu yapılarıyla ittifaklar gerçekleştiren Campusonline, Enocta, SolaUnitas yer alırken, alanın STK boyutunda ise PerYön ve TEGEP'in akademik koordinatörleri ve yönetim kurulu üyeleri yer almaktadır. Eğitim alan boyutunda ise Elginkan Holding, Bayer ve Airbus çalışan orta ve üst düzey yöneticilerle görüşmeler yapılmıştır. Türkiye ile sınırlı uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilen yönetici eğitimi örgütsel alanı kapsamında 16 aktörden görüşme yolu ile veriler toplanmış ve analiz edilerek yorumlanmıştır. Kamu yapıları ve özel yapılar açısından eşbiçimlilik baskıları kamu tarafında şiddetli, özel tarafta ise ılımlı bir biçimde görülmektedir. Alandaki yayılım hızı ise kamu yapılarında özel yapılara göre daha düşük bir biçimde gerçekleşmektedir. Endüstri mübadele alanı kapsamında özel yapılar genellemeler dahilinde hareket ederken, kamu yapıları farklı karakteristikler sergilemektedir. Alandaki baskın aktörler de genellemelerden farklı olarak kurumsal girişimcilik faaliyetlerini motive ve yeterli vizyona sahip bir biçimde gerçekleştirmektedir. Ancak çevresel aktörlerin ise genellemeler dahilinde bu faaliyetleri gerçekleştirme isteklerinin olduğu ancak yeterli kaynaklara sahip olmadıkları görülmektedir. Ayrıca kurumsallaşmanın arttırılması ile yönetici eğitimi uygulamalarının gerçekleşeceği, yönetici eğitimi uygulamalarının gerçekleştirilmesi ile birlikte de kurumsallaşmanın artacağı şeklinde bir döngü ile karşılaşılmıştır. Çalışma, uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilen yönetici eğitimi örgütsel alanında politika ve mevzuatların kamu ve özel kurumları ayırt etmeksizin, örgütsel alan dahilinde tek bir çatıda toplanması ve bu çatının desteklenmesi açısından arabulucu rolünü üstlenecek akreditasyon kurumlarının gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the diffusion process that occurs during the applications where the subject of executive training is carried out on different platforms and especially through distance education, within the scope of the new institutional theory, to discuss the channels in which executive training is used and to Express the institutionalization conditions related to diffusion process of executive training through distance education. The level of analysis in this study which examines the diffusion of executive training through distance education is executive training organizational field, the unit of analysis is the actors in the organizational field of executive training. Within the scope of this study, case study was taken from qualitative research methods; nested multiple case pattern and descriptive case study. This design was applied due to the number of actors in the organizational field and the multiple context expressions addressed in the organizational field. Actors in the organizational field affected by each other due to pressures, accordingly, it is seen that besides contents, processes and structures are also affected by isomorphism mechanisms. Also the conditions are expressed under which the relationship between the conditions and institutionalization occurs. In the study, interviews were held with senior executives who are stragically positioned in distance education activities of Anadolu University, Atatarük University and Istanbul University with in the scope of public structures. Campusonline, Enocta and SolaUnitas which have make alliances with each other and with public structures take place in private structures. PerYön's and TEGEP's academic coordinators and board members are included in the Non-Governmental Organizations dimension of the field. In the training field, meetings were held with middle and senior executives working at Elginkan Holding, Bayer and Airbus. Executive training conducted through distance education with limited organizational field of Turkiye, data's were collected through interviews, analyzed and interpreted from 16 actors. For public and private structres, isomorphism pressures are severe on the public side and moderate on the private side. The diffusion rate in the field is slower in public structures compared to private structures. While private structures act within generalizations in the scope of the industrial exghange field, public structures exhibit different characteristics. Unlike generalizations, the dominant actors in the field carry out their institutional entrepreneurship activities in a motivated and adequate vision. However, it is seen that peripheral actors have a desire to carry out these activities within generalizations but they do not have sufficient resources. In addition, a cycle has been encountered in which the implementation of executive training activities will be realized with the increase of institutionalization and institutionalization will increase with the implementation of eecutive training activities. The study has been handled within the scope of instutionalization – diffusion – isomorphism in the organizational field of executive training. Accordingly, regardless of public and private institutions, the policies and regulations are gathering under a roof within the organizational field and has revealed the necessity of accreditation institutions that will asume the role of mediator in terms of supporting the framework.