Türkiye'deki hastanelerin performanslarının değerlendirilmesi: Etkinlik ve maliyet etkinlik analizi
Evaluation of hospital's performance in Turkey: Efficiency and cost efficiency analysis
- Tez No: 661019
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GİRGİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Rekabetin hızla arttığı ve buna bağlı olarak maliyetlerin en aza indirgenmeye çalışıldığı günümüzde, performans ölçüm süreçleri ürün/hizmet kalitesinin artırılması açısından tüm kurumlar için önem arz etmektedir. Hastaneler açısından performans ölçümleri, hastanelerin ne kadar başarılı bir şekilde hizmet sunduğu ve bunun sonucunda kaynaklarını hangi ölçüde doğru kullanarak maliyetlerini nasıl dağıttığı ile ilgili sonuçlar üretir. Dolayısıyla kaynakların hızla tükendiği günümüzde hastanelere ayrılan kısıtlı kaynağın, en doğru şekilde ve en az maliyetle nasıl kullanılacağının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin 81 ilinde bulunan hastanelerin performanslarını etkinlikleri bakımından değerlendirerek, etkinliklerini maliyetlerle ilişkilendirmektir. Çalışma Etkinlik, Maliyet Etkinlik ve bu iki performans göstergesine göre farklı modellerin Veri Zarflama Analizi (VZA) ve Gri İlişkisel Analiz'inin (GİA) hibrid şekilde kullanılarak yorumlanmasıyla oluşturulmuştur. Performans değerlendirmesi yapılırken önce hastanelerin etkinliğini ölçmede VZA kullanılmış, sonra ise VZA sonucu belirlenen etkinlik değerlerini maliyetlerle ilişkilendirmek amacıyla Maliyet Etkinlik Analizi uygulanmıştır. Çalışmada dört adet, farklı değişken kombinasyonuna sahip etkinlik analizi modelleri belirlenerek, her bir model için 81 ilde bulunan hastanelerin iller bazında etkinlik oranları belirlenmiştir. Maliyet Etkinlik Analizi sonuçlarına göre etkin olmayan hastaneler için kaynak tahsisi öncelik sıralaması belirlenerek Etkinlik Analizi sonuçları ile birlikte değerlendirmeler sunulmuştur. Son olarak Gri İlişkisel Analiz kullanılarak Etkinlik Analizi ve Maliyet Etkinlik Analizi sonuçlarının belirlenmesinde modellere ait değişkenlerden hangilerinin daha önemli olduğu belirlenerek, her iki analiz için etkin ve maliyet etkin hastanelerin bulunduğu iller kendi aralarında sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where competition is increasing rapidly and costs are tried to be minimized accordingly, performance measurement processes are important for all institutions in terms of increasing product / service quality. In terms of hospitals, performance measurements produce results about how successfully hospitals serve and how they distribute their costs by using their resources correctly. Therefore, it is very important to determine how to use the limited resources allocated to hospitals in the most correct way and with the least cost in today's world where resources are rapidly depleted. The aim of this study was to evaluate Turkey's 81 provinces in terms of performance efficiency of the hospitals, to associate with the costs of the event. The study was created by interpreting different models using Data Envelopment Analysis (DEA) and Gray Relational Analysis (GIA) in a hybrid manner according to Efficiency, Cost Efficiency and these two performance indicators. While performing performance evaluation, DEA was used to measure the efficiency of hospitals, and then Cost Efficiency Analysis was applied in order to correlate the efficiency values determined as a result of DEA with costs. In the study, four efficiency analysis models with different combinations of variables were determined, and provincial efficiency rates of hospitals in 81 provinces were determined for each model. According to the results of Cost Efficiency Analysis, resource allocation priority order was determined for inefficient hospitals and evaluations were presented together with the Efficiency Analysis results. Finally, by using Gray Relational Analysis, it was determined which variables belonging to the models are more important in determining the results of Efficiency Analysis and Cost Efficiency Analysis, and the provinces with effective and costeffective hospitals for both analyzes were listed among themselves.